Pardubické letiště je tiché, ubezpečují kontroloři

Pardubice – Stížnosti na hluk z pardubického letiště jsou podle měření, které objednala armáda, přehnané. Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková oznámila, že měření neprokázalo překročení limitů stanovených hygieniky. Úplné výsledky měření budou k dispozici na přelomu listopadu a prosince.

Měření hluku proběhlo na počátku října na deseti místech. Na vzletu a na přistání letadel byl hluk snímán nepřetržitě po 24 hodin. Letový provoz ve dnech měření 3. a 4. října byl odvozen od počtu pohybů letadel v průměrném letovém dni v období od května do října, kdy je ruch na letišti největší. Přiletělo proto přes 200 letadel včetně stíhaček JAS-39 a dopravních strojů Boeing 737.

Překročení hlukových limitů neprokázala ani předchozí měření, která provedla armáda vlastními silami v letech 2004 a 2009. Výsledky ale zpochybňovali lidé, kteří žijí poblíž letiště, a na hluk si nadále stěžovali. Vlna odporu se zvedla zvláště po letošní zprávě, že v Pardubicích by mohlo vzniknout vrtulníkové výcvikové centrum NATO.