Hrad Jestřebí nechce obec ani památkáři

Česká Lípa - V Jestřebí na Českolipsku se rozhořel spor mezi obcí a památkáři. Týká se zábran, které mají ochránit domy pod místní zříceninou před padajícími balvany. Podle památkářů naruší ocelová lana krajinný ráz památky a navíc prý neřeší příčinu problému. Nevydali proto souhlas pro stavební povolení. Obec reagovala tím, že památkářům celý hrad ráda přenechá.

Před třemi lety se v těsné blízkosti domu rodiny Kupcových zřítil osmdesátitunový blok pískovce, úlomky skály tehdy jen zázrakem nikoho nezranily. Zabránit tomu, aby se tunové balvany dostaly až k domům, mají pružná ocelová lana. Obec přijdou na 3 miliony korun, podle památkářů by ale měla investovat spíš do samotné památky a pokusit se o její záchranu.

Potřebných deset milionů korun na sanaci pískovcového bloku, na kterém zřícenina stojí, obec nemá. Nabídla proto hrad za symbolickou jednu korunu právě památkářům. „Obávám se, že stát má svých památek dost, které jsou leckdy ve špatném stavu, a další památku v tomto stavu asi přebírat nebude,“ sdělil památkář Jan Feige z Národního památkového ústavu v Liberci. Obec si nakonec i přes odpor památkářů zábranu prosadila. Zajištění celého masivu je ale v nedohlednu.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné