Celníci i exekutoři v Hatích - tentokrát jdou po neplatičích daní

Hatě (Znojemsko) - Celní a daňová správa zahájila v pohraniční tržnici v Hatích na Znojemsku zátah na obchodníky, kteří se vyhýbají placení daní nebo je krátí. Podle Jitky Ježkové z Generálního finančního ředitelství je to první akce svého druhu. Dosud se celní správa zaměřovala na zabavování padělků, uvedla. Výsledek akce bude znám za týden.

Do akce Market se zapojilo 60 lidí, polovina z celní a polovina z daňové správy. „Kontrolují obchodníky, kteří krátí příjmy - záměrně vykazují obrat nižší než milion korun, čímž se vyhýbají placení DPH,“ vysvětlila Ježková. V areálu je zhruba stovka obchodníků, DPH však platí jen tři z nich. „Při akci jsme zjistili, že řada z nich podává daňové přiznání jen odhadem a nevedou evidenci tržeb,“ dodala.

Daňová správa se dále zaměřuje na daňové dlužníky, proto do Hatí vyrazili i daňoví exekutoři. „Na místě už vybrali desetitisíce korun,“ sdělila Ježková. Kontroloři sbírají u obchodníků i další důkazy, které poslouží ke správnému stanovení daně z příjmu, DPH a silniční daně.  

„Příprava akce trvala dva měsíce a tyto společné kontroly budou v budoucnu pokračovat. Je to poprvé, kdy je zde ve větší míře zapojena daňová správa,“ dodala Ježková. Na tržnici jezdí za levnými nákupy především Rakušané a celní správa zde jen v letošním roce zabavila padělky různého zboží za miliony korun. Jedná se například o hodinky, parfémy, kabelky či boty.

Video Reportáž Ondřeje Schneidera
video

Reportáž Ondřeje Schneidera