Rekonstrukce katedrály sv. Mikuláše v Budějovicích se prodraží

České Budějovice – Českobudějovická katedrála svatého Mikuláše bude zachráněna z peněz radnice. Dělníci před dvěma měsíci objevili prasklinu v nosné klenbě. Rekonstrukce katedrály se tím prodraží o miliony. Děkanství ale další peníze na záchranu nemělo a sbírka pomohla jen zčásti.

Trhlina byla dlouhá 22 metrů a místy hluboká až 30 centimetrů. Klenba se pohnula asi o deset centimetrů, stabilitu kostela ale bezprostředně neohrozila. Statik Jaromír Zikmund informoval, že trhlina se stále zvětšuje. S opravami dělníci začali okamžitě. Do krovu kostela vložili deset ocelových rámů, které brání dalším pohybům.

Vedoucí odboru péče o památkový fond NPÚ Naděžda Pálková informovala, že zásah se nedotýká stávající konstrukce krovu. Mezi věřícími v kraji se rozběhla sbírka na záchranu katedrály. Děkanství, které další peníze na opravy nemá, oslovilo také podnikatele. Dary ale nestačily, proto magistrát otevřel pokladnu.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

„Byl odsouhlasen investiční příspěvek ve výši dvou milionů korun,“ potvrdil náměstek primátora Českých Budějovic Miroslav Joch (ČSSD). Oprava jedné z nejvýznamnějších církevních staveb v kraji se tak vyšplhá téměř na 30 milionů korun. Více než polovinu na ni posílají správci evropských fondů.