Burza energií: Univerzita v Olomouci ušetří za dva roky 21 milionů

Olomouc - Univerzita Palackého v Olomouci ušetří za následující dva roky 21 milionů korun za elektřinu a zemní plyn. Škole letos vyprší smlouvy na dodávky energií. Vedení se proto rozhodlo hledat úspory na komoditní burze. Podobnou cestou se letos vydal i tamní magistrát. Už před rokem na ní nakupoval také krajský úřad. Na kladenské komoditní burze nakupují energie třeba i ministerstva nebo další krajské úřady. Letos už se na ní protočily více než 3 miliardy korun.

Univerzita nakoupila energie pro fakulty, studentské koleje nebo sportoviště. Dosud platila za elektřinu a plyn každý rok zhruba padesát milionů korun. „Počítali jsme s tím, že k nějaké úspoře dojde, ale v tom množství na roky 2013 a 2014 že bychom ušetřili až 21 milionů korun, to jsme opravdu nečekali,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace Radek Palaščák.

Elektřinu na burze nakoupil pro následující rok poprvé i olomoucký magistrát. Město za ni ročně zaplatí zhruba 20 milionů korun. Díky komoditní burze ušetří dva miliony. Úspory přivedly před rokem na burzu také krajský úřad, který energie nakupuje i pro 170 příspěvkových organizací. „Letošní rok jsme předpokládali náklady 105 milionů korun, podařilo se nám získat cenu 100 milionů korun,“ řekl mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Video Reportáž Martina Laštůvky
video

Reportáž Martina Laštůvky