ČSSD podala trestní oznámení kvůli zakázce Prahy na právní služby

Praha - ČSSD podala trestní oznámení kvůli zakázce na právní služby za zhruba 25 milionů korun, kterou zadal pražský magistrát kvůli vydání dluhopisů, informovala o tom pražská zastupitelka Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Neznámého pachatele sociální demokraté podezírají z porušení povinností při správě cizího majetku, pletichy při veřejné soutěži či sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.

Trestní oznámení členové ČSSD donesli na krajské ředitelství policie. Zakázku na právní služby, kterou získala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, zadala Praha bez výběrového řízení. Kdyby Praha vypsala otevřené výběrové řízení, mohla by být cena zakázky podle Arnoštové nižší. „Nevíme, co bylo za 25 milionů korun provedeno. Navíc byla zakázka realizována bez souhlasu rady,“ poznamenala zastupitelka. Od loňského září totiž musí i záměr na vypsání zakázky v hodnotě nad jeden milion korun schválit rada města. Rada ale o zakázce na právní služby nejednala.

Praha se už dříve hájila tím, že potřeba objednat právní služby vyplynula z dřívějších rozhodnutí vedení města o splacení dluhu. Firma Weil, Gotshal & Manges je součástí skupiny advokátních kanceláří, které Praha před lety vybrala a které v případě potřeby bez vypsání otevřeného výběrového řízení oslovuje.

Pražští zastupitelé schválili plán úhrady dluhopisu za 4,4 mld. Kč

Pražští zastupitelé dnes schválili návrh, který stanovuje postup při úhradě dluhopisu ve výši 170 milionů eur (4,36 miliardy korun). Splatnost dluhopisu končí v březnu. Praha tak zaplatí dluh, který si vzala v roce 2003 na financování velkých investičních akcí, mimo jiné na stavbu jihozápadní části městského okruhu a tramvajové tratě HlubočepyBarrandov. Praha k úhradě dluhu využije směnečný program, který bude čerpat od Československé obchodní banky a české UniCredit Bank. Praha následně připraví další emisi dluhopisů. Už loni rozhodla o vypsání emise za 200 milionů eur (zhruba 4,9 miliardy korun).


ČSSD zároveň kritizuje náklady na externí právní služby, které město každoročně má. Podle předsedy kontrolního výboru pražského zastupitelstva Petra Dolínka Praha za právní služby v roce 2011 vydala zhruba 150 milionů korun, v loňském roce pak 154 milionů. Pražský magistrát má přitom podle Arnoštové k dispozici kolem 50 vlastních právníků.

Sociální demokraté také nechali přezkoumat všechny zakázky, které rada města schválila od 1. ledna loňského roku. Praha musí letos splatit dluh, který si vzala v roce 2003. Vypíše proto emisi dluhopisů ve výši asi 200 milionů eur (zhruba 5,1 miliardy korun).