Loni hledaný mladík si vyslechl trest: 16 let vězení za vraždu

Praha - Pražský městský soud poslal na 16 let do vězení za loňskou brutální vraždu sousedky devatenáctiletého Milana Jeřábka. Verdikt není pravomocný, mladík se na místě proti výši uloženého trestu odvolal. Podle rozsudku se Jeřábek v noci vloupal do bytu oběti, protože tam chtěl krást. Žena ho ale přistihla, a tak ji uškrtil.

„Chtěl bych se omluvit všem, kterým jsem ublížil. Neplánoval jsem to, chtěl jsem jen peníze. Neměl jsem na jídlo, na nic,“ tvrdil u soudu Jeřábek. Vražda se odehrála loni počátkem října. Mladík si okolo čtvrté hodiny ranní vyhlédl dům v Praze 9, ve kterém vyrostl, a v něm přízemní byt devětasedmdesátileté sousedky. Vyšplhal po mříži, která kryla okno, a protáhl se dovnitř se záměrem krást.

V bytě vzal peněženku s 10 tisíci korunami a několik levných šperků v celkové hodnotě zhruba 2 000 korun. Poté snědl pár sladkostí a připravil si k odnesení čtyři láhve likéru a čtyři láhve vína. V tom se ale obyvatelka bytu vzbudila a Jeřábka poznala. Ze strachu, aby ho neprozradila, ji mladík začal dusit polštářem a několikrát ji udeřil do obličeje. Při tom seniorce klečel na břiše a zmáčkl jí krk. Křik vražděné ženy sice slyšeli sousedé, ale nepřivolali pomoc. Žena podlehla rozsáhlým zraněním a Jeřábek z místa činu utekl.

Zanedlouho poté začala po mladíkovi pátrat policie, která varovala veřejnost, že Jeřábek je velmi nebezpečný a možná i ozbrojený. Dva dny po vyhlášení pátrání jej dopadla.

„Byl to sice jeho první konflikt se zákonem, ale bohužel takto závažný,“ řekl soudce Kydalka, který Jeřábka shledal vinným celkem ze tří trestných činů - vraždy, krádeže a porušení domovní svobody. Mladíkovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Odvolací vrchní soud už mu uložený trest nemůže zvýšit, protože státní zástupce se dnes vzdal práva na podání odvolání.