Veřejnost se rozloučí s „otcem“ dětí ze zkumavky

Brno – Rodina a veřejnost se v Brně v úterý odpoledne rozloučí s Ladislavem Pilkou. Gynekolog, porodník a tuzemský průkopník asistované reprodukce zemřel 25. října, bylo mu 81 let. První dítě ze zkumavky přivedl na svět Pilkův brněnský tým v roce 1982, tedy jen čtyři roky poté, co se první takové dítě narodilo v Anglii.

Improvizoval a vykompenzoval nedostatek přístrojů a léků v socialistickém zdravotnictví tím, že se svým týmem vyvinul zcela novou metodu asistované reprodukce. Tzv. GIFT, neboli přenesení spermie a vajíčka do vejcovodu, dnes patří mezi běžné metody. „Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti. Hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega v týmu,“ vzpomínal před dvěma lety profesor Pilka na své počátky v oboru.

Díky Ladislavu Pilkovi přišlo v roce 1982 v Brně na svět první „dítě ze zkumavky“, metodou GIFT se jich u nás od té doby narodilo okolo čtyř tisíc. Za svůj úspěch dostal Pilka řadu vyznamenání a poct. V roce 1998 byl oceněn v San Francisku Světovou organizací pro léčbu neplodnosti a v roce 2000 od ministra školství obdržel medaili I. stupně za odbornou pedagogickou a vědecko-výzkumnou činnost. Od roku 2003 byl Pilka čestným členem České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Ladislav Pilka zemřel 25. října ve věku 81 let. Jeho příbuzní, ale i rodiny, kterým pomohl, se s ním rozloučí v úterý 4. listopadu ve 14. hodin v brněnském krematoriu v Jihlavské ulici.