Silničáři se připravují na zimu. Mnohde letos vyjedou v novém

Pardubice - Už týden drží silničáři napříč republikou zimní pohotovost. Než napadne první sníh, opravují zatím zastaralou techniku, nakupují novou a školí řidiče a dispečery. Loňská zima k nim byla přívětivá, mnohde si tak mohli dovolit ušetřené peníze investovat do nových sypačů a další výbavy.

Video Události: Silničáři před zimou
video

Události: Silničáři před zimou

S příchodem pravé zimy začne cestářům hra o čas. U hlavních silnic mají na úklid sněhu dvě až tři hodiny, silnice nižších tříd by měly být sjízdné do dvanácti hodin. Kromě údržby v dílnách silničáři sledují počasí a podle toho upravují aktuální pohotovosti svých řidičů. Pokud napadne sníh, sypače vyjedou do půl hodiny.

Na Pardubicku vyjedou v zimě úplně nové sypače. Obnovu vozového parku si letos mohli dovolit třeba i v Moravskoslezském kraji, kde koupili dvě nové sypačové korby. Pět nových sypačů a pět pomocných vozidel si mohli za ušetřené peníze z minulé zimy pořídit také karlovarští silničáři. Některé silnice na západě Čech už navíc lemují nové plastové sněžné tyče, které v závějích řidiče snadno navedou a na rozdíl od těch dřevěných nelákají zloděje.

Mírná zima vloni silničářům ušetřila také tisíce tun posypové soli, letos jsou proto sklady plné. „Z loňské zimní údržby nám zbylo cca 30 procent posypových materiálů,“ potvrzuje dispečer Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal. Na Vysočině mají silničáři ve skladech už 25 tisíc tun soli, jsou tak už předzásobeni na celou letošní zimu.

Lhůty pro zajištění sjízdnosti podle typu silnice
Zdroj: ČT24