Speleologové objevili pod sady v Olomouci pět míst, kde hrozí propady

Olomouc - Speleologové, kteří zkoumali stav chodeb vybudovaných za dob Marie Terezie pod Smetanovými sady v Olomouci, objevili pět rizikových míst. Průzkum části chodeb o délce asi šest set metrů udělali poté, co se tam loni v létě dírou u pařezu propadlo roční dítě. Nic vážného se mu nestalo, i když se zřítilo do pětimetrové hloubky.

Systém více než tři sta let starých podzemních chodeb, které jsou kulturní památkou, sloužil v minulosti k obraně města. I když celkový stav prozkoumané části katakomb je podle odborníků dobrý, pět míst je kvůli porušené klenbě nebezpečných. Nestabilní jsou především výklenky zvané niky v bočních chodbách. „V době 2. světové války došlo v těchto místech k odebrání suti. Nikdo pak už výklenky nepodepřel ani jinak nezabezpečil,“ vysvětloval Jiří Uhlíř, ředitel Výstaviště Flora Olomouc, které je správcem parku.

Video Chodby pod Smetanovými sady jsou místy nebezpečné
video

Chodby pod Smetanovými sady jsou místy nebezpečné

Chodby pod Smetanovými sady jsou místy nebezpečné

Zajištění Smetanových sadů v Olomouci

Podzemní chodby v Olomouci se musí zabezpečit

Zatím jsou riziková místa oplocená. Vedení výstaviště se dohodlo s památkáři také na jejich dočasném zabednění a připravuje dokumentaci pro trvalé zabezpečení nebezpečných částí. „Odstranění těchto rizik chápeme jako jednu z našich priorit. Zdůrazňuji ale, že člověku by nebezpečí hrozit nemělo, spíše by mohl být problém, kdyby tam najela těžká technika a mechanizace,“ uvedl náměstek primátora Olomouce za TOP 09 Aleš Jakubec.

Zabezpečovací práce by měly začít na jaře a budou stát asi milion korun. Podle speleologů jsou pod bývalou olomouckou pevností ještě další stovky takzvaných minérských a naslouchacích chodeb, které by si zasloužily pozornost. Jejich průzkum se ale v nejbližší době nechystá.