Podle odpůrců bourání hotelu by železobetonová stavba od architekta Jana Zídky, která stojí na hradeckém Riegrově náměstí, měla být chráněná jako památka. Není to jen nejvyšší stavba města a tím jeho důležitá dominanta, ale Černigov reprezentuje i architekturu 70. let 20. století. Návrh na prohlášení památkou podal autorův syn, také architekt Jiří Zídka: „Je to paměť určité doby a jedna z mála pamětí té doby, z toho roku 1968, 1970, která by pro Hradec měla být zachována. Ten objekt je téměř jediný v Hradci z té doby a vypadl by z té hradecké architektury. Je unikátní stavbou pro Hradec.“
Mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová k žádosti o prohlášení památkou uvedla, že se musí počkat na posudky: „Žádost jsme obdrželi koncem listopadu a na její vyřízení máme určitou lhůtu. Ale během té lhůty jsme si ještě vyžádali odborné posouzení odboru památkové péče v Josefově. Po obdržení jejich vyjádření, na které oni mají třicet dnů, můžeme dále rozhodovat. Ale mezitím jsme ještě požádali další příslušné úřady, jako je odbor památkové péče Královéhradeckého kraje a odbor památkové péče Magistrátu města Hradec Králové. Poté tyto posudky posoudíme a pak se ministerstvo kultury rozhodne, jestli zahájí, nebo nezahájí řízení o prohlášení hotelu Černigov kulturní památkou.“ Celá tato doba by podle Heleny Markusové mohla v součtu zabrat zhruba čtvrt roku.
Magdaléna Vlčková, mluvčí Magistrátu města Hradce Králové, řekla: „Pokud se oficiálně dozvíme o tom, že ministerstvo zahájilo řízení v této věci, musíme demoliční řízení zde na magistrátu přerušit a vyčkat do verdiktu ministerstva, který je pro nás závazný.“
Hotel Černigov je s 55 metry nejvyšší budovou v Hradci. Podle jedněch je hodnotný, podle druhých bezcenný.
O povolení demolice ztrátového hotelu žádá jeho vlastník, developerská skupina CPI Radovana Vítka. Skupina CPI chce místo něj za téměř miliardu korun postavit menší hotel, který doplní kongresové centrum a 16 tisíc m2 obchodů a kanceláří. Studii už vybrala porota soutěže, ve které zasedl primátor a hlavní architekt města. Investor ji s modelem zveřejní příští týden. Jan Burian, mluvčí CPI uvedl: „Černigov bude nahrazen něčím výrazně lepším, ať už co do kvality samotné stavby, tak veřejného prostoru.“
Fakta o Hotelu Černigov
- Hotel se otevíral v prosinci 1975.
- Ing. arch. Jan Zídka ho projektoval koncem 60. let v ateliéru tehdejšího Stavoprojektu v Hradci Králové. Projekt se tvořil 1966-68. Hotel stavěly Pozemní stavby Hradec Králové. Realizace 1968-75.
- Obestavěný prostor 53 700 metrů čtverečných.
- Cena stavby byla na tehdejší poměry obrovská - 76 968 000 Kčs.
- Hotel má 15 podlaží.
- Původně měl 231 pokojů s 352 lůžky a 231 přistýlkami. - Ubytovací kapacita tedy byla 583 hostů ve 110 jednolůžkových 110 dvoulůžkových pokojů a 11 apartmá.
- Od otevření byl dvakrát výrazně v interiérech modernizován.
Záchrana vily Anička v Hradci Králové
Před třemi lety zabránilo 12 tisíc signatářů petice z celé republiky zbourání hradecké vily Anička z roku 1911. Vila se stala památkou. Pojišťovna Generali chtěla místo ní postavit moderní budovu, ale nakonec od tohoto záměru v roce 2011 ustoupila a zbourala vilu stojící proti Aničce, aby na jejím místě postavila nový administrativní komplex.
Iva Lánská, architektka z Hradce Králové k tomu v březnu 2011 uvedla: „Vila Anička pochází z období secese a myslím si, že je natolik významným orientačním bodem pro Hradečáky a pojmem, který vytváří genius loci místa, že by měla zůstat.“
Pojišťovna tehdy nesouhlasila s prohlášením vily za památku, takové kvality podle ní budova neměla. Uvažovala také, že ji přesune o několik set metrů jinam, ale i od toho nakonec ustoupila.
Památkou se v roce 2006 stal i obchodní dům Máj v Praze na Národní třídě, navržený tvůrci z ateliéru SIAL v Liberci.
Ministerstvo kultury prohlásilo pražský obchodní dům Máj v říjnu 2006 za kulturní památku. Návrh na tento krok podal v březnu 2006 historik architektury Rostislav Švácha, mimo jiné v reakci na to, že vlastník budovy plánoval nejprve její demolici, poté rozsáhlou přestavbu. Ministerstvo dospělo k závěru, že stavba představuje významný doklad architektury 70. let 20. století a vykazuje znaky kulturní památky.
Obchodní dům Máj podle ministerstva navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech.
Máj byl dokončen v roce 1975, vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Podle Šváchy architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale navíc pohotově reaguje na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high-tech Renza Piana a Richarda Rogerse.

Bude hotel Černigov prohlášen památkou?