Ráj srdce a labyrint vlastní duše

Nejobtížnější je připustit si ty myšlenky, které nás nejvíce zneklidňují. Alenka v říši divů a Alenka za zrcadlem je vesměs přijímána jako příběh plný jiskřivé fantazie, která dovede spojit otevřenost a nepředpojatost dětské mysli s otevřeností a nepředpojatostí mysli těch dospělých, kteří ve svém lepším já alespoň trochu zůstali dětmi. Přesto se mimo okruh oficiálních životopisů vypráví, že v kouzelné a kouzlící Alence vypsal Lewis Carrol nejen svou představu o přitažlivosti matematicko-logických úvah, ale také do něj ukryl, ať vědomě či nevědomě, pro něj neodolatelnou přitažlivost mladičké dívenky samotné.

Už je to slyšet: Uf, ještě, že je ta bída venku! Dobře jsme to věděli, že v duších mnohých těch panáčků, ale také paninek, co si hrají na umělce, je zasuto a skrýváno cosi pokřiveného!

Jenže tu stojí jedna důležitá otázka týkající se jedné důležité hranice, která dělí myslitelné od nepřijatelného. Pokud je pravda, že Lewis Carrol vložil do příběhu o Alence také svou erotickou náklonnost k ní, tak nemůžeme ani vyloučit, že bez oné náklonnosti by onen příběh nejenže nevznikl, ale možná, že by dokonce ztratil své kouzlo. To je logika přinejmenším znepokojivá, nedá se však s jistotou pominout. Znamená to snad, že by se měly tolerovat vztahy, které naše civilizace pokládá z dobrých důvodů za nepřijatelné, a proto je také trestá? Určitě ne, protože jedním z důvodů, kvůli kterým jsou erotické poměry mezi dospělými a dětmi zakázány, je nevyvratitelný fakt, že je to vztah, kde ten dospělý je ve výhodnějším postavení a může snadno zneužít nevědomosti dítěte, nebo proti němu použít dokonce násilí. Nemusí dojít až ke zločinu vraždy, stačí si přečíst statistiky, kolik těch, kdo někoho zneužili, bylo v mládí zneužito.

Co si však počít, pokud náklonnost nepřekročí hranici fantazie a kdy se tato náklonnost pouze promítne do příběhu, aniž by byla otevřeně vyslovena? První námitka je okamžitě po ruce: Na nepřijatelné věci se nemá ani myslet. Zastánce tvorby a lidské fantazie, bez níž by tvorba nebyla možná, odpoví, že autor, který popíše hrůzy války, jistě nemusí být dvojčetem Adolfa Hitlera, a že herec přesvědčivě ztělesňující masového vraha jím jistě nemusí být.

Ani tady námitky nekončí. Jedna z nich by mohla znít třeba takto: Je přijatelné popsat hrůzy války a má to smysl, protože jejich působivé, věrohodné vylíčení může varovat, pomoci rozpoznat, že se něco podobného blíží.

Čemu však, u všech všudy, může pomoci Alenka v říši divů? Odpověď nemusí být lehce stravitelná, ale těžko najít jinou. Při tvorbě Alenčiných příběhů nemusí být onen přiznaný či skrytý motiv rozhodující. Dodnes například nevíme, zda Honoré de Balzac psal svou Lidskou komedii s velkorysým uměleckým záměrem, který se mu také zdařil, anebo zda psal jeden román za druhým, protože potřeboval splácet své dluhy, které nadělal jen kvůli tomu, aby udělal dojem ve vysoké společnosti. A to je ještě ten snazší případ, jiné by nás možná postavily před větší morální dilema.

V našem světě vyrostlém z křesťanské tradice nelze pominout ještě jeden argument. Protože jsme se narodili do světa lidí a ne andělů, je pokušení a touha nevyhnutelnou součástí našich životů. Je pouze otázkou naší volby, našeho rozhodnutí, jak svá pokušení zvládneme či jak jim dáme průchod. Protože i tady platí, že hranice naší svobody začíná tam, kde leží hranice svobody těch druhých. Jestli Lewis Carrol dokázal přitažlivost, kterou pro něj měla Alenka, přetavit a povznést do kouzelného příběhu a pokud nepřekročil hranice Alenčiny svobody, zůstane jeho knížka přitažlivá i pro ostatní bez ohledu na tajemství jejího vzniku.

Aktuální díl pořadu Fenomén dnes s názvem „Pedofilie: léčba a trest“ vysílá Česká televize v premiéře ve čtvrtek 29. listopadu ve 22:00 hod. na programu ČT1. Pořad vzniká za finanční podpory Evropské komise.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...