Latinské oči Filipa Kandy: Zachraňte Ingrid!

Kolumbijská vláda nechce riskovat smrt své bývalé prezidentské kandidátky Ingrid Betancourt, která přežívá už 6 let v zajetí. Partyzáni z Revolučních ozbrojených sil (FARC) ji zajali 23. února 2002 a spolu s dalšími čtyřmi desítkami politiků, vojáků a policistů patří mezi dlouholetá prominentní rukojmí, která chce kolumbijská guerilla vyměnit za několik stovek svých vězněných spolubojovníků. Podle informací z posledních měsíců je Ingrid vážně nemocná. Tropická nemoc leishmaniasis a žloutenka typu B ji v hlubokém pralese přivedla na pokraj sil, a 46letá politička bojuje na hranici života a smrti.

Přelomové rozhodnutí?

Kolumbijská vláda totiž tento týden přišla s naprosto přelomovým rozhodnutím: za její osvobození slibuje propustit stovky vězněných partyzánů FARC, včetně těch, kteří si odpykávají dlouhodobé tresty za zločiny kvalifikované jako terorismus či účast na únosech rukojmích. Až do této doby byla kolumbijská vláda vždy ochotna jednat jen o propuštění těch partyzánů, kteří byli odsouzeni za méně závažné zločiny. Pro účastníky kolumbijského konfliktu a jeho pozorovatele jde skutečně o přelomové rozhodnutí. Dlouhá léta se táhlý ozbrojený konflikt v Kolumbii vyznačoval právě neústupností obou stran ze svých požadavků. Pohne se teď vyjednávání a situace kolem rukojmích? Dostane se ještě zaživa Ingrid (a stovky dalších rukojmích) na svobodu?

Je zcela jasné, že kolumbijskou vládu k jejímu kroku vedly informace o žalostném zdravotním stavu bývalé prezidentské kandidátky, která je podle mnoha zdrojů skutečně na pokraji života a smrti. Je ale také nepochybné, že kolumbijskou vládu nakonec rozhýbal tlak ze zahraničí. Ingrid Betancourt má vedle kolumbijského také francouzské občanství a její osvobození si vyhlásil jako jednu ze svých priorit již při své inauguraci francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Do jednání mezi vládou a partyzány (pokud lze hovořit o jednání) je částečně zapojeno i Španělsko, Švýcarsko a také Venezuela. Na propuštění šesti rukojmích na konci loňského a počátkem tohoto roku měl největší zásluhu právě venezuelský prezident Hugo Chávez. O kolumbijském konfliktu teď ví i zbytek světa o něco víc po nedávné roztržce mezi Kolumbií, Ekvádorem a Venezuelou, kterou způsobila úspěšná operace kolumbijské armády. Při ní byl dopaden a zabit vysoký člen vedení FARC Raúl Reyes, ofenzíva se ale uskutečnila až za kolumbijsko-ekvádorskými hranicemi.

Nyní je řada na FARC. Příští dny musejí ukázat, zda nejstarší, nejsilnější a nejlépe organizovaná guerilla na kontinentě bude ochotna hozenou rukavici sebrat a ustoupit z některých dalších jejích podmínek. Jednou z nich je například demilitarizace dvou okresů na jihozápadě země (Pradera a Florida) s asi 100 tisíci obyvateli. Na této podmínce až dosud FARC vždy velmi lpěly a naopak vláda ji vždy odmítala.

Teď je však situace trochu jiná. FARC mají určitě také zájem na tom, aby Ingrid nezemřela v jejích rukou. Mohly by teď nabídky využít a vyjít ze situace i pro ně důstojným způsobem. Navíc poslední dění na kolumbijském „bitevním“ poli navíc naznačuje, že FARC procházejí určitou krizí. Čelí četným dezercím ve vlastních řadách a v posledních měsících utrpěly několik závažných ran, jednou z nich bylo právě už zmíněné dopadení a smrt jejich „mluvčího“ a muže číslo 3 celé jejich organizace, Raúla Reyese. Byl to vůbec největší úspěch kolumbijské armády v tomto boji za poslední desítky let. Navíc i skutečnost, že zmíněný úder až dosud nevyvolal žádnou vážnou odvetu ze strany FARC (a doufejme, že k ní nedojde, hlavně co se bezpečnosti zadržovaných rukojmích týče), by mohla potvrzovat tezi, že organizace je vojensky oslabena a mohla by tedy přistoupit na dílčí dohody.

Jeden z nedávno propuštěných rukojmích, bývalý kongresman Luis Eladio Pérez, který prožil v zajetí FARC 6 let, vidí současnou situaci optimisticky: „FARC, nehledě na ztrátu Raúla Reyese, mají zájem dosáhnout dohody. Venezuelský prezident Hugo Chávez je stále velmi přítomný procesu vyjednávání. A hlavně, vůbec poprvé vidím u kolumbijského prezidenta Uribeho snahu jít s věcmi kupředu,“ říká propuštěný politik. Svou podporu vyjednávání a veškerého úsilí vedoucího k propuštění rukojmích vyjádřila opakovaně také Evropská Unie, tentokrát vydali prohlášení předsedající Slovinci. A nebude to dlouho trvat a o situaci v daleké Kolumbii se bude muset vážně zajímat i Česká Republika, její předsednické období v Evropské Unii se nezadržitelně blíží. Bude třeba se s tématem blíže seznámit. Jednu z prvních možností teď Česko bude mít třeba na Summitu Evropské unie a Latinské Ameriky v květnu v peruánské Limě, kam také delegace z České republiky míří.

  • Ingrid Betancourtová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/104/10399.jpg
  • Raúl Reyes autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/111/11094.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...