Obdivně nenáviděný Čech ve francouzském obleku

Na dnešní den připadají kulaté, osmdesáté narozeniny česko-francouzského spisovatele Milana Kundery. Řádků o něm bylo napsáno za poslední tři roky víc než dost. Stačí vzpomenout ilegální překlad Totožnosti, první vydání Nesnesitelné lehkosti bytí, zisk Státní ceny za literaturu, kauzu z černých padesátých let kolem udání agenta Dvořáčka nebo nedávné vydání nové sbírky esejů. Po těchto, na Kunderu nebývale štědrých, letech před námi však leží otázka nejzákladnější, na kterou přitom ještě nebyla dána odpověď. Já si pro její formulaci vypůjčím loňský titulek francouzského Le Figaro: Proč "Češi Kunderu obdivně nenávidí"? A proč má u české veřejnosti tak výlučné postavení?

Záliba, gesto, snobství

Aspektů zde můžeme spatřit hned několik, pomineme-li zřejmou skutečnost, že Kunderovy romány jsou velmi významným, kvalitním přínosem české a světové literatuře a že je lidé zkrátka rádi čtou. Odhlédneme-li od protěžované Nesnesitelné lehkosti bytí, byla např. jeho povídka Falešný autostop ze sbírky Směšné lásky několikrát označena za jednu z nejlepších českých povídek 20. století.

Proč však ten obdiv, nenávist a zájem?

Prvně si dovolím tvrdit, že „číst Kunderu“ je populární a v některých případech zřejmě i společensky žádoucí. Autor, který žije v idylizované, sladké Francii a své knihy nechává prodchnout filosofickými pasážemi, byl již několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Navíc víme, že české slovesné umění se zatím pyšní jen jedním laureátem tohoto prestižního literárního ocenění, a číst francouzsko-českého romanopisce tak může být třeba i jen gestem podpory - stejně tak ale i snobstvím (stejně jako Francie meziválečného období četla Kunderova oblíbence Prousta).

Značka: Tajemno a kontroverze

Milan Kundera je navíc díky své záměrné mediální a společenské izolaci obestřen zvláštním tajemstvím, a proto zákonitě budí zájem veřejnosti. Rozporuplnost jeho postojů jako nevydávání francouzských knih v Čechách, nebo dlouhé revize starších, dosud nevydaných českých románů provokuje. Jistěže není možné říct, že to je autorovým záměrem, ale Kundera tím ze svého jména „chtě nechtě“ vytváří atraktivní reklamní značku. O ni je následně tím větší zájem, čím méně toho o autorově současném životě víme a čím více ji přiživují média.

A právě medializace spisovatelovy osoby je třetím důvodem jeho výlučného postavení. V posledních letech totiž kvůli výše zmíněným událostem nabývá na síle, a Kundera se tak s periodou nevídanou pro spisovatele (pomineme-li pop-kulturní romány Michala Viewegha) a esejistu objevuje v českých médiích.

Vedle toho spisovatel patří mezi představitele reformního hnutí v Československu 60. let - do společenské diskuse vstoupil rebelantským projevem na sjezdu spisovatelů, po srpnových událostech vedl s Václavem Havlem polemiku o českém údělu. Ve stejném období také svými prvními beletristickými opusy (Směšné lásky a Žert) obohatil českou literární tvorbu.

Šedesátá léta jsou dnes považována za jediné poválečné období českých dějin, kdy se mohl člověk „nadechnout“, mluví se o všeobecném rozkvětu české kulturní scény. Kvůli této kulturní „explozi“ a jejímu trpkému srpnovému zakončení je na česká šedesátá také dlouhodobě zaměřena značná pozornost. Totéž platí pro reprezentanty zmiňovaného období.

Jak se pěstuje domov?

Nyní zde máme spisovatele, kterému angažmá v reformním hnutí zlomilo vaz a úspěchu nakonec dosáhl v zahraničí. Čechy jistě dráždí všechny autorovy „podivnosti“ včetně té, že zatímco Evropa si může v rozličných překladech vychutnávat Kunderovy romány, jeho domovina strádá, neboť spisovatel odmítá nechávat překládat své knihy jiné autory a jemu samotnému na české verze nezbývá dost času - jak ostatně sám přiznal.

Kundera do Francie emigroval v roce 1975, žije tam tedy už 34 let. Čtrnáct let tomu bylo v době, kdy se Československo sametově rozžehnalo s rudou hvězdou. Nepotkalo mě břímě emigrace a věřím, že se tak nikdy nestane. Přesto si však troufám tvrdit, že za čtrnáct, notabene za čtyřiatřicet let si člověk umí najít, vypěstovat svůj nový domov. Tím spíše, že pouta s tím starým byla násilně zpřetrhána (a Kundera byl zbaven čs. občanství). Přímo, či nepřímo jej vinit z toho, že se do „své krásné vlasti“ po roce 1989 nevrátil, proto není v tomto, ale ani v jiných obdobných případech košer.

Čech ve francouzském obleku

Bez ohledu na vše výše zmíněné Kunderovi nikdo jeho češství neodejme. Vždyť v Čechách žil víc jak čtyřicet let! Nyní se sice inspiruje v evropském románu od Španělska přes Francii po Rakousko-Uhersko, zasazuje své postavy do francouzského prostředí a používá francouzské esejistické postupy, je to však jen jeho pojetí evropanství. Jinak totiž i nadále zůstává Čechem, byť v pěkně šitém francouzském obleku.

Jeho poslední vydaný román Nevědění se sice vrací k celoevropskému tématu emigrace, hlavní hrdinové jsou ale Češi. Co víc může být důkazem jeho náležitosti k českému národu, než že zatím poslední opus tzv. francouzského cyklu stojí na českých reáliích a francouzským čtenářům přibližuje naše komunistické zapomnění?

Celý jeden proud autorovy tvorby (Žert, Valčík na rozloučenou, Pomalost…) je navíc založený na pitoreskní náhodě, směšných změnách a jízlivých, ironických žertech. Až to hraničí s hezkou-českou škodolibostí. A stokrát zmiňovanou světovou proslulost mu ostatně přinesl román, který Západ nečetl jen jako postmoderní pojetí protikladů a věčného návratu, ale také jako kritiku režimu a popis srpnových událostí včetně pozdější deprivace české společnosti. Nesnesitelná lehkost bytí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...