Okénko z Indie (6)

Toho chlapíka jsem pozorovala dost dlouho. Kromě lehkých svršků oblečení a konvičky u pasu, svíral v ruce i mačetu. Boty neměl a po štíhlých kmenech vzrostlých palem, které se ve větru klátily nad místní silnicí, po které občas někdo projel, šplhal tak hbitě, že to vypadalo, jakoby na chodidlech měl přilepené magnety. Na pár minut se vždy ztratil v koruně zelených listů, pak hbitě slezl po kmenu dolů, aby přešel na sousední. Stálo jich tam asi dvacet.

„Když máme kolem sebe palmy, vždycky je co pít,“ sdělil mi postarší vesničan a spokojeně vyfoukl kouř z cigarety. Obláček aromatická vůně se vznášel kolem, ale to už k nám přicházel onen šplhající chlapík a společně jsme upřeli svůj zrak na obsah nádoby. Byla v ní nažloutlá hmota – míza, surovina pro výrobu alkoholu, jehož dostupnost je v Indii mizerná. Ne však v lokalitách turisty hojně navštěvovaných, ke kterým patří třeba slunná Goa nebo vesnička Dalajlámy, kde si Jelcinovu vodku a Skotskou whisky může koupit každý.

Pro svůj kamenitý ráz a jeskynní chrámy je oblast v okolí městečka Mamallapuram koncentrací nejen kameníků a sochařů, kteří na ulici opracovávají masy barevného kamene, ale toto místo vábí také zájem evropských turistů. Jenže na obchod s alkoholem tady svým zrakem nezavadíte. I když něco by se přece našlo. Ale to pouze v neděli. A pouze pro místní.

V jedné z bočních uliček, co vede k městské pláži, stojí v řadě chatrných stánků jeden, kde se nic neděje. Tedy vypadá to tak. Zatímco stánky kolem nabízejí sedm dní v týdnu závěsy z mušliček a lepkavé sladkosti na špejli, tenhle svůj prodej postrádá. Nejdřív se kolem něj začali srocovat místní chlapíci. Bedlivě a netrpělivě sledovali ručičky svých hodinek a občas některý z nich popošel pár kroků vpřed a pohlédl směrem k rušné křižovatce, kde však pro nedělní mumraj stejně nic konkrétního vidět nemohl.

Když po nekonečné půlhodině přijelo auto a zacouvalo ke stánku, zpoza plachty prokoukly velké krabice, vysloužily si radostné pokřiky a úsměv na tváři se čekajícím značně rozšířil. Všichni nabízeli ruce k dílu a naběhlé svalové úpony dávaly znát, že to něco uvnitř krabic je hodně těžké. Nikomu to však nevadilo. Ale pak to začalo. Opravdická mela. Křičelo se, cpalo a jeden odstrkoval druhého, protože chtěl být co nejblíže k pultu. Prodavači chvíli stávkovali, ale jejich uvěznění mezi krabicemi se jim dlouho nezamlouvalo. Začali prodávat.

V rukou nedočkavých chlapíků vlály bankovky a prodavači je naučeným pohybem házeli do velké krabice pod stolem. Na přepočítávání nebyl čas. Jedna krabice mizela za druhou a tři prodavači měli čtyřicet minut co dělat. Placatky rumu s flaškami vína a piva šly totiž na dračku. Většina z obdařených popošla dva tři kroky a jen co obsah lihoviny do sebe nadvakrát obrátili, cpali se k pultu znovu.

Pak se kolem mihla žebračka s takovým tím pajdavým krokem, opírala se o klacek a hřbet své chatrné postavy měla ohnutý až k zemi. Když se u mě zastavila a pozvedla hlavu, pokynula mi k misce s almužnou. V tom okamžiku mě ovanul duch dobrého skutku a já přispěla bankovkou. O chvíli později už nápor u stánku opadl. Stoupla jsem si do řady. Moje žebračka stála o pár kroků přede mnou. Nejdříve jsem viděla, jak si srovnala záda, pak odhodila hůl a vysypala almužnu na pult. Po placatce rumu se jen zaprášilo, jak ji chňapla, ukroutila uzávěr a dlouze si lokla. A pak zmizela ve vřavě města.

Koupila jsem si pivo. Ale jen co jsem upila dva hlty, zaslechla jsem: „Proč ty brát naše pivo? Ty doma mít hodně a můžeš koupit. My v Indii mít málo!“ Kolem mě se srocovali místní, co vypadali fakt naštvaně. A tak jsem hořčinou přesycené a sladké indické pivo věnovala potřebným.

  • Domorodec šplhá po palmě autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1972/197194.jpg
  • Vykládání beden s alkoholem autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1972/197195.jpg
  • Žebračka v indické vesnici autor: Kamila Kysučanová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1972/197196.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...