Severokorejské rakety i párky

Start severokorejské rakety Unha-3 v polovině dubna sledoval doslova celý svět. Jenže, soudruhům dlouho ohlašovaný pokus překvapivě nevyšel. Po několika desítkách vteřin se totiž raketa rozpadla a její trosky dopadly do Žlutého moře. Test nového kosmodromu Dongčang-ri tedy novému vůdci Kim Čong-unovi nevyšel a na oběžnou dráhu se nedostala ani Jasná hvězda, družice Kwangmyŏngsŏng-3, která měla Zemi obletět na počest 100. výročí narození „věčného“ prezidenta a zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Zatímco se ale uživatelé internetu ze všech koutů naší planety bavili otázkou „kde udělali soudruzi z KLDR chybu“, Kimovi generálové se chystali vše napravit a při následné vojenské přehlídce demonstrovali vskutku odstrašující prostředky, jimiž disponují. A reakce plné obav přicházející z Washingtonu, Tokia či Soulu jim zlepšily náladu.

Jenomže, jak se říká, všeho dočasu. Dva němečtí experti ze společnosti Schmucker Technologie Markus Schiller a Robert Schmucker už severokorejské rakety předvedené v Pchjongjangu označili za pouhé makety a celou přehlídku pak za velké divadlo. Údajné střely dlouhého doletu podrobně „rozebrali“ a přišli třeba na to, že použité součástky připomínaly ventily pro tekuté palivo, zatímco takto veliké střely spalují výlučně palivo tuhé. Podivně pak podle nich vypadala i povrchová úprava.

Ani tak ovšem představitelé sousedních zemí či Spojených států nemohou klidně spát. Právě proto, že Kimův režim dosud úspěšně nevyzkoušel ani jednu raketu dlouhého doletu, z nichž tři už údajně měly vynést do vesmíru družici, bude se snažit ukázat svou sílu za každou cenu. A není vyloučena ani další jaderná zkouška. Ostatně Jižní Korea spekuluje, že by takovýto test mohl proběhnout do dvou týdnů. Bez ohledu na reakce OSN. Jak jsme totiž viděli, Pchjongjang se ke startu rakety odhodlal i přes varování generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. A varovný prst zdvihla i Moskva.

KLDR se pochopitelně nebude veřejně chlubit tím, kdy jadernou zkoušku uskuteční. Její hlavní spojenec, Čína, se pak o ní dozví jen krátce před tím. Na druhé straně zveřejnila severokorejská média záběry z otevření prvního supermarketu na masné výrobky. Vůdce Kim Čong-un s rukama v kapsách se zástupem nejvyšších generálů procházejí mezi regály, obdivují párky, mražené maso, ryby a rozdávají úsměvy.

Většina obyvatel zbídačené země ale nic podobného neuvidí, natož ochutná. Ostatně už historicky první severokorejský supermarket postavený čínským investorem v nákupním centru Kwangbok v metropoli Pchjongjangu byl pro miliony Severokorejců nedostupný. Uklidňovat je snad mohla jen myšlenka na to, že zisk z prodeje šel do kapes samotného vůdce. A ten se přeci vždy staral o blaho všech. V každém případě ale jak rakety, tak i párky zůstanou v KLDR i nadále drahým a nedostatkovým zbožím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...