Novinářskou cenu veřejnosti získal Ján Kuciak. Se sérií reportáží o něm uspěli i Reportéři ČT

Série Reportérů ČT o Jánu Kuciakovi získala Novinářskou cenu pro nejlepší reportáž v kategorii audiovizuální žurnalistiky. Sám Ján Kuciak získal ve veřejném hlasování česko-slovenskou cenu veřejnosti za článek o italské mafii na Slovensku. Výsledky soutěže vyhlásili organizátoři z Nadace Open Society Fund.

Video Reportéři ČT
video

Až do krve: reportáž ze Slovenska zasaženého vraždou novináře

Do týmu Reportérů ČT přibyly letos dvě Novinářské ceny. Kromě série reportáží o zavražděném Jánu Kuciakovi je to cena za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek. Získala ho Stáňa Raupachová za reportáž Utajené kaly.

Ocenění za nejlepší rozhovor si odnesla Kateřina Šafaříková z Respektu za interview „Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi“ s francouzským spisovatelem a novinářem Philippem Lançonem, který přežil teroristický útok na redakci Charlie Hebdo. Oceněnění za nejlepší psanou reportáž získal Marek Šálek z Reportéra za sérii „Svět mimo Prahu“.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Problémy s ostravskými kaly

Nejlepší komentáře měl David Klimeš v časopise Ekonom a nejlepším analyticko-investigativním článkem porota vyhodnotila sérii textů k dotacím pro malé firmy, které čerpaly i ty velké, na webu iRozhlas.cz od Kristýny Novotné.

V kategorii audiovizuální žurnalistiky získal Novinářskou cenu pořad Dvacet minut Radiožurnálu Marie Bastlové na Českém rozhlasu, v kategorii regionální žurnalistiky cenu získala Petra Klimková z MF Dnes za seriál příběhů kulaků z Hané. V kategorii on-line žurnalistiky cenu získal Kreativní HUB Českého rozhlasu & Brainz VR za Návrat 68.

Ocenění za žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnáší Petra Dlouhá z Finmagu za téma „Pomůžu Ti najít slast“ o sexuálním životě lidí s postižením.

Nadace Open Society Fund uděluje Novinářské ceny žurnalistům, jejichž díla mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Nominace do soutěže mohli posílat veřejnost, redakce i novináři. Nominované příspěvky musely být uveřejněny v České republice od 1. ledna do 31. prosince 2018. Příspěvky hodnotí nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.