Moderátor ČT Daniel Stach obdržel medaili za popularizaci vědy

Moderátora pořadu České televize Hyde Park Civilizace Daniela Stacha ocenila Akademie věd ČR. Po novinářské Křepelce či Ceně Václava Havla obdržel Medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy. Cenu převzal od předsedy Akademie věd profesora Jiřího Drahoše a stal se jejím dosud nejmladším laureátem.

Vědecký interaktivní pořad Hyde Park Civilizace zpravodajského kanálu ČT24 navštívilo za dobu vysílání již 193 vědců a odborníků. Daniel Stach jej moderuje od jeho počátku v září 2012. Pořad, jenž se věnuje vědě a otázkám současné společnosti, odvysílá tuto sobotu již svůj 140. díl.

„Naši diváci chtějí přemýšlet. A my jim nabízíme pohledy světově respektovaných osobností na různé vědecké nebo společenské úspěchy i problémy. Mezi hosty nechybělo pět nositelů Nobelovy ceny, jeden z dvanácti lidí na světě, kteří se prošli po Měsíci, přeživší z Osvětimi či muž, který zachránil 1268 lidí při rwandské genocidě,“ popisuje moderátor Daniel Stach.

„Naším cílem je, aby diváci České televize měli možnost seznámit se s nejvýznamnějšími osobnostmi společnosti, odkrývat největší zajímavosti vědy a z každého dílu si odnesli něco nového, co se nikde jinde dozvědět nemohou,“ dodává.

Daniel Stach zklouší biovak pro transport pacientů s ebolou
Zdroj: ČT24

Daniel Stach byl za moderování pořadu Hyde Park Civilizace oceněn již několikrát: je držitelem novinářské Křepelky pro žurnalisty do 33 let, stal se Objevem roku v anketě televizních diváků TýTý 2014, od Českého filmového a televizního svazu FITES dostal Cenu Václava Havla, časopis Forbes jej zařadil do prestižního výběru 30 pod 30 a Česká fyzikální společnost ocenila pořad Hyde Park Civilizace za „významný čin v popularizaci fyziky“.

CERN, IKEM, Špicberky, stránky NASA…

„Hyde Park Civilizace klade vysoké nároky na moderátora i celý tým a získaná ocenění jsou pro nás určitou satisfakcí, že pořad děláme dobře. Často natáčíme mimo studio, například v CERNu v řídícím středisku urychlovačů, na operačním sále pražského IKEMu či na české polární základně na Špicberkách, 1300 kilometrů za severním polárním kruhem,“ vyjmenovává vedoucí dramaturgyně Hyde Parku Civilizace Gabriela Cihlářová.

„Pokud navíc zahraniční host hovoří anglicky, rozhovor s ním probíhá v angličtině. Originální verzi bez tlumočení pak nabízíme na webu a někteří hosté ji sdílí na sociálních sítích či na svém webu. Dostali jsme se tak například na facebookovou podstránku NASA,“ dodává Cihlářová z týmu vědeckopopularizačního pořadu.

Video Zprávy ve 23
video

Akademie věd ocenila moderátora ČT Daniela Stacha

Prestižní ocenění Medaili Vojtěcha Náprstka uděluje od roku 2003 Akademie věd ČR publicistům a vědcům za dlouholetou činnost v popularizaci vědeckých poznatků. Společně se Stachem byli letos za popularizaci vědy vyznamenáni také vedoucí redakce časopisu Vesmír Ivan Boháček a vědecký pracovník Geologického ústavu Akademie věd Radek Mikuláš.