Mediální zemětřesení? Německá TV prý jedná o spojení s Axel Springer

Německá televizní společnost ProSiebenSat.1 údajně opět jedná o spojení s vydavatelstvím Axel Springer, které v minulosti působilo i na českém trhu. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Rozhovory o fúzi s ProSiebenSat.1 přímo nepopřelo ani samotné vydavatelství. Spojení obou podniků by podle listu Financial Times otřáslo německým mediálním trhem, akcie obou firem výrazně posílily.

Podle zdrojů jsou jednání ve velmi raném stadiu. Vydavatelství Axel Springer v prohlášení uvedlo, že "spekulace ohledně vzdání se kontroly jsou zcela nepodložené". Jeho většinová majitelka Friede Springerová, vdova původního zakladatele, se prý kontroly nad podnikem vzdát nehodlá. Rozhovory o spojení s ProSiebenSat.1 však firma přímo nepopřela. Akcie obou firem v reakci na tuto zprávu výrazně posílily.

O převzetí televize ProSiebenSat.1 se Axel Springer pokoušelo již před zhruba deseti lety. Jeho snahu však tehdy zablokovaly německé regulační úřady. Tržní hodnota společnosti ProSiebenSat.1 se od té doby ztrojnásobila na zhruba 9,8 miliardy eur (265,7 miliard Kč), zatímco tržní hodnota firmy Axel Springer vzrostla přibližně o polovinu na 4,7 miliardy eur (127,4 miliardy Kč).

Axel Springer v Německu vydává nejčtenější list Bild či konzervativní deník Die Welt. Na českém trhu vydavatelství dříve působilo prostřednictvím firmy Ringier Axel Springer CZ, tu ale v loňském roce převzala společnost Czech News Center podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.