Pětadvacet tisíc lidí se soudí s Facebookem kvůli osobním údajům

U vídeňského soudu proti sobě stojí pětadvacet tisíc uživatelů Facebooku a advokáti z týmu Marka Zuckerberga. Žalující strana si stěžuje na to, že světová sociální síť porušuje ochranu osobních údajů, a žádá odškodné.

Na počátku soudní pře stál sedmadvacetiletý rakouský právník a dnes i datový aktivista Max Schrems. O dodržování ochrany dat na Facebooku se začal zajímat poté, co před čtyřmi lety požádal Zuckerbergovu sociální síť, aby mu poskytla všechny údaje, které o něm uchovává. Dostal od firmy CD, které obsahovalo dokument s více než 1200 stránkami – a v dokumentu byly i údaje, které Schrems již dříve vymazal.

Před soud nyní předstoupil s tím, že Facebook uchovává osobní data, o jejichž smazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. V rámci žaloby, ke které se připojili lidé z řady zemí včetně Česka, požaduje pro každého odškodné 500 eur (zhruba 14 000 korun). Schrems má navíc za to, že Facebook spolupracuje s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), jíž údajně zpřístupnil své databáze. Zakladatel a šéf Facebooku ovšem v roce 2013 obvinění o spolupráci s NSA popřel.

Facebook: Schrems si na nás postavil kariéru

Facebook se nyní snaží zabránit tomu, aby rakouské soudy žalobu projednávaly. Jeho právní zástupci před vídeňským soudem prohlásili, že žalovat Facebook ve své vlasti mohou jen uživatelé sítě, což prý Schrems není. Podle nich se tak musí obrátit na soud v Irsku, kde má evropská divize Facebooku své sídlo. Zástupci Zuckerbergovy společnosti mimo jiné uvedli, že Schrems si na kauze postavil kariéru a živobytí. „Pro věc je zapálen a žije jí, ale živ z ní není,“ odmítl nařčení Schremsův právník Wolfram Proksch. Dodal také, že jeho klientovi jde výhradně o to, aby Facebook dodržoval předpisy na ochranu osobních údajů.

Facebook má nyní tři týdny na překlad předložených dokumentů do němčiny. Žalobce má pak další tři týdny, aby k nim zaujal stanovisko. Soud tak o tom, zda je oprávněn případ vůbec posoudit, rozhodne písemnou formou nejdříve za šest týdnů. Zájem připojit se k žalobě má podle portálu wired.co.uk dalších 55 000 lidí, kteří se zaregistrovali pro případné druhé kolo procesu.

Komentátor: Uživatelé sítě zastupují evropské politiky

„Schrems a jeho kolegové jsou statečnější než evropští politici a irský úřad pro ochranu osobních údajů, kterému Facebook v této věci podléhá,“ konstatuje v této souvislosti komentátor Stuttgarter Zeitung Georg Plavec. „V této záležitosti dosud dělají pro ochranu evropských údajů příliš málo.“