Vítěz tendru na operátora digitální sítě ČT bude znám v červnu

Praha - Která firma vybuduje a bude pro Českou televizi provozovat celostátní síť vysílačů pro zemské digitální vysílání (zkráceně DVB-T), takzvanou síť veřejné služby, bude známo nejspíše v červnu. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl mluvčí televize Ladislav Šticha.

Mluvčí uvedl, že pokud se nestane nic mimořádného, budou se obálky s přihláškami do výběrového řízení otevírat 15. května. Kolik uchazečů nyní televize registruje, to se zatím nedá podle něj říct, neboť zatím si firmy vyzvedly jen zadávací dokumentaci. „Účastníci tendru budou známi až po otevření obálek,“ podotkl Šticha.
Nabídky bude hodnotit komise složená nejen ze zaměstnanců České televize, ale i externistů. „To vyžaduje určitý čas na koordinaci. Hodnocení by mělo být hotové nejdéle v průběhu první dekády června. Poté, na základě doporučené hodnotící komise, rozhodne o vítězi generální ředitel ČT,“ uvedl mluvčí.
Jaká je hodnota zakázky, o kterou se v tomto výběrovém řízení jedná, však Šticha na dotaz ČTK neuvedl. „Samozřejmě máme cenovou představu, kterou budeme poměřovat předložené nabídky. V této chvíli ji ale nehodláme zveřejnit, abychom neovlivnili obchodní soutěž,“ řekl.
V následujících měsících a letech bude v České republice stejně jako v dalších zemích Evropské unie nahrazeno letité tradiční analogové zemské TV vysílání jeho digitální a mnohdy kvalitnější formou.
V České republice by měly do roku 2011 vzniknout čtyři celostátní sítě vysílačů, z nichž jedna je označována jako „veřejnoprávní“, neboť přes tuto síť budou vysílány současné čtyři programy České televize a také stanice Českého rozhlasu. V dalších sítích bude vysílat Nova, Prima a další nové stanice jako TV Barrandov, Z1 nebo Óčko.
S budováním takzvané veřejnoprávní sítě pro DVB-T počítá i zákon. Půjde na něj i část výnosů z letošní reklamy vysílané na České televizi. Podle návrhu na rozdělení výnosů z reklamy na ČT, který minulý týden přijala vláda, bude moci ČT z letošních výnosů na budování a provoz veřejnoprávní sítě dát 290 milionů korun.