Český T-Mobile zprovozní příští rok hlasovou síť UMTS

Praha - Společnost T-Mobile příští rok v České republice zprovozní klasickou hlasovou síť UMTS s označením FDD, na kterou před sedmi lety získala licenci. Hlasovou i datovou síť UMTS (FDD) v Česku provozuje zatím pouze Telefónica O2.

Dnešní oznámení znamená změnu plánů T-Mobilu, který donedávna spuštění UMTS (FDD) odmítal s poukazem na vysoké náklady. Firma nyní provozuje výhradně datovou verzi UMTS (TDD). „Vidíme, že je po tom poptávka, navíc cena této technologie klesla,“ vysvětlil změnu šéf společnosti Roland Mahler. V první fázi, která potrvá zřejmě do konce příštího roku, chce společnost novou sítí pokrýt pět největších českých měst. 

T-Mobile chce příští rok „zásadně“ zvýšit investice do rozvoje sítí. Kromě UMTS chce společnost zmodernizovat stávající síť druhé generace GSM a páteřní síť optických kabelů pro přenos velkých objemů dat. „Abychom měli základnu pro budoucí technologie a služby,“ řekl Mahler. Po UMTS podle něj přijde do tří až čtyř let čtvrtá generace sítí.

UMTS spustí příští rok i Vodafone 

Hlasovou i datovou síť UMTS (FDD) v Česku provozuje zatím pouze Telefónica O2. Ta nedávno v souvislosti s uvedením nového iPhonu 3G oznámila, že během dvou let rozšíří pokrytí z Prahy a Brna na zhruba 20 až 30 velkých tuzemských měst.

Třetí operátor Vodafone získal licenci na UMTS později a letošní lednový start, který mu ukládala licence, o rok odložil. Za licence pro UMTS operátoři dohromady zaplatili přes 9,3 miliardy korun. 

T-Mobile je s 5,3 miliony zákazníků největší tuzemský mobilní operátor.
Celkově je na trhu přes 13 milionů mobilních čísel.