ČT má kvůli prohranému soudu zablokované nemovitosti

Praha - Veřejnoprávní Česká televize má už devět měsíců uvalenou exekuci na své nemovitosti. Zavinil to prohraný soud s jedním z koncesionářů, po kterém televize neoprávněně žádala uhrazení koncesionářských poplatků. ČT po prohraném soudu koncesionáři ve stanovené lhůtě nezaplatila 24 000 korun jako úhradu nákladů za právníka a soudní řízení. Soud poté rozhodl o nařízení exekuce na mnohamilionový majetek televize. ČT sice už dluh na konci loňského roku zaplatila, exekuce ale oficiálně dosud neskončila.

Podle vyjádření ČT může za všechno advokátní kancelář, která ji v případu
zastupovala. Ta totiž zapomněla úhradu nákladů poslat a televizi o celé
věci informovat. „Úhradu nákladů neprovedla advokátní kancelář, která jednala jménem ČT. Česká televize o tomto závazku ani nevěděla, protože ji o něm advokátní kancelář neinformovala, ačkoliv to byla její povinnost vyplývající ze smlouvy. ČT tudíž obdržela informaci až po zahájení exekuce, ihned na ni reagovala a poplatek zaplatila již v prosinci 2008,“ řekla ČT24.cz Anna Fremianová z tiskového odboru ČT s tím, že televize již advokátní kanceláři odeslala kárný dopis.Přiměřenost exekuce by měla vyřešit novela

Pochybení, které televizi dostalo do této situace, tak znovu poukázalo na velkou tvrdost exekučního řádu. I kvůli dluhu několika korun totiž exekutoři mohou obstavit majetek za miliony.

Praxe při obstavování majetku by se mohla v budoucnosti změnit. Ministerstvo spravedlnosti předložilo do sněmovny novelu exekučního řádu, která by měla vyřešit přiměřenost exekuce. "Do budoucna by mělo být garantováno, že majetek bude možné zajistit jen v rozsahu vymáhané částky, řekla HN mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. Exekutor by tedy mohl zastavit jen takovou část majetku, která bude postačovat k uhrazení dluhu a nákladů na exekuci.

Budova České televize
Budova České televize