Evropská komise: Na frekvenci analogového vysílání by měl být internet

Brusel - Telekomunikační operátoři zřejmě od roku 2013 budou moci šířit internet prostřednictvím frekvencí, které nyní slouží analogovému televiznímu vysílání. Počítá s tím návrh, který předložila Evropská komise. Cílem je, aby všichni Evropané včetně těch z nejodlehlejších venkovských oblastí měli přístup k rychlému internetu. Rozšíření rychlého internetu bude stát podle odhadů komise 180 až 270 miliard eur (4,4 až 6,7 bilionu korun).

Komise by chtěla, aby do roku 2013 bylo internetem pokryto prakticky celé území Evropské unie, přičemž do roku 2020 by mělo jít o vysokorychlostní sítě, rychlejší než 30 megabitů za vteřinu. Každý druhý Evropan by pak měl podle jejích plánů mít na konci desetiletí rychlost převyšující 100 megabitů za vteřinu.

Česko se změnou počítá

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

S využitím tzv. digitální dividendy, tedy uvolněných televizních kmitočtů, pro rychlé mobilní datové sítě počítá i Český telekomunikační úřad. Kmitočty v pásmu 800 MHz spolu s dalšími frekvencemi v pásmech 1 800 a 2 600 MHz chce podle předsedy Pavla Dvořáka nabídnout příští rok v aukci. Výnos pro státní kasu by se měl pohybovat v řádu miliard korun.

Na konci loňského roku mělo možnost připojení k internetu v průměru kolem 94 procent Evropanů, avšak v zemědělských a dalších odlehlých oblastech to bylo méně než 80 procent. Podle Bruselu by v oblastech, kde je instalace pevného vysokorychlostního připojení z technického nebo z finančního hlediska složitá či drahá, měly vzniknout bezdrátové vysokorychlostní sítě.

Opatření, které komise představila, by musely pro vstup v platnost ještě potvrdit členské země a také europoslanci. V případě využití současné frekvence používané k šíření televizního signálu by mohly platit podle návrhu komise určité výjimky zdůvodnitelné technickými aspekty; tehdy by se frekvence operátorům otevřela až v roce 2015.

Internetoví uživatelé
Internetoví uživatelé