ČT zrušila tendr na výběr poplatků

Praha - Česká televize zrušila kritizovaný tendr za více než miliardu korun na výběr a správu televizních poplatků. Vyhověla tak požadavku Rady České televize. Koncesionářský poplatek nyní činí 135 Kč měsíčně. „Zatím pokračujeme ve starém modelu (výběru poplatků) s některými novinkami, jako je oslovování novou formou dopisu,“ sdělil mluvčí Ladislav Šticha.

Zhruba 75 000 domácností v poslední době obdrželo od ČT dopis s dotazem, zda nezapomínají platit koncesionářské poplatky. Jde již o čtvrtou podobnou akci od roku 2007 zaměřenou na neplatiče televizních poplatků. Adresy domácností ČT získala na základě spolupráce s energetickými společnostmi.

Tendr vypsala Česká televize loni v září a stanovila předběžnou hodnotu zakázky, trvající 6,5 roku, na 1,06 miliardy Kč bez DPH. To vyvolalo jak protest televizních odborů, tak řady známých osobností, které v otevřeném dopise vyzvaly Radu ČT k odvolání generálního ředitele Jiřího Janečka.

Na zasedání 13. ledna pak Rada vyzvala ředitele Janečka ke zrušení
tendru. Ten to přislíbil s tím, že věc musí konzultovat s právníky. Radu vedlo k požadavku na zrušení tendru stanovisko dozorčí komise rady. Podle předsedy komise Jiřího Staňka by navržený systém výběru a správy poplatků „v probíhajícím procesu novelizace zákona o České televizi byl obtížně realizovatelný s množstvím neodhadnutelných rizik“.