Lázně jsou vlastně hotely, tvrdí OSA. A chce po nich doplatit miliony

Hradec Králové - Několik tuzemských lázní čelí desítkám žalob kvůli televizím a rádiím na pokojích. Ochranný svaz autorský (OSA) takto požaduje úhradu za sledování pořadů a poslech hudby ve výši přesahující 14 milionů korun. Lázně ale namítají, že nejsou ubytovacím, nýbrž zdravotnickým zařízením, která mají výjimku.

Televize na pokoji je dnes samozřejmost. V Bohdanči jich mají 250. Lázně za ně teď mají Ochrannému svazu autorskému doplatit přes 200 tisíc korun. „Za to, že neoprávněně provozovaly chráněná autorská díla,“ prohlásil advokát Petr Vojíř. „Nemáme rezervované položky v našich rozpočtech na takovéto poplatky, mně apriori připadají nemorální,“ řekl k tomu výkonný ředitel Léčebných lázní Bohdaneč Rudolf Bubla.

Lázně namítají, že jsou zdravotnickým zařízením, kam se pacient dostane třeba hned po operaci, a že jsou od poplatků osvobozené. „Status zdravotnického zařízení není dostatečný k tomu osvobození,“ konstatoval Vojíř. Podle Bubly ale terapie probíhá v rámci léčebného procesu i na pokoji.

OSA vede desítky sporů po celé zemi

Ochranný svaz autorský nyní žaluje lázně po celé zemi. Sporů vede na třicet. „Lázeňská zařízení odmítala hradit odměny za rozhlasové a televizní přijímače na pokojích,“ poznamenal předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Brněnský soud loni v prosinci už jednou rozhodl, když dal zapravdu lázním v Luhačovicích a Ostrožské Nové Vsi, že poplatky platit nemusí. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a spor začal znovu. „Má Ochranný svaz autorský nárok na poplatky od lázní? Já si myslím, že ano,“ pronesla soudkyně Krajského soudu Hradec Králové Věra Adámková. „Pokoje nejsou ordinací,“ dodala.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera