Ruská novinářka vyzpovídala Ukrajince poznamenané válkou. Měla jsem noční můry, přiznává

Čtyřiadvacet příběhů lidí poznamenaných válkou, do níž byla Ukrajina vtažena ruskou agresí, obsahuje kniha Odnes můj žal. Počet textů symbolicky odkazuje k loňskému 24. únoru, tedy ruskému vpádu do sousední země. Reportáže sepsala nezávislá ruská novinářka Katěrina Gordějevová, Putinovým režimem označená za „zahraničního agenta“.

„Podle knih Káti Gordějevové se jednou bude učit historie. Nikoli historie válek, ale historie lidí ve válce. Přečtěte si tuto knihu, neodkládejte to na dobu, až budete dostatečně silní a připravení na četbu. Odložte ji – a zjistíte, že jste bezbranní tváří v tvář zlu, které neustále mění svou podobu,“ doporučuje rusky píšící běloruská spisovatelka a nobelistka Světlana Alexijevičová.

Na materiálu ke knize začala Katěrina Gordějevová pracovat hned po únoru 2022, poslední zaznamenané události se odehrávají o rok později. Novinářka sbírá svědectví ukrajinských uprchlíků, především žen.

„Říkala jsem jim, že je chci poslouchat a chci, aby lidé znali jejich názor. A že jim slibuji poctivost,“ vysvětluje, jak si jejich důvěru získala, přestože je Ruska.

Ukrajinci, kteří odešli do Evropy i do Ruska

Navštívila desítky uprchlických center a táborů v Evropě i v Rusku. Získaná svědectví zveřejnila loni v dokumentu Lidé ve válce. Stopáž snímku dosahuje bezmála ke třem a půl hodinám, i tak se do něj spousta materiálu nedostala. „Měla jsem každou noc noční můry a slýchala v nich ty hlasy. A tak jsem pochopila, že ty příběhy by měly být vyprávěny, a rozhodla se napsat knihu,“ uvedla Gordějevová.

Za svou oblíbenou respondentku označuje Julju z Mariupolu, které zůstala v hlavě střepina poté, co střela zasáhla zahradu u jejího domu. Julja se rozhodla neodejít s rodinou do Evropy, ale do Ruska.

Že takoví uprchlíci skutečně existují a nejde jen o dílo propagandy, Katěrinu Gordějevovou překvapilo. „Díky Julje jsem pochopila motivace těchto lidí. Víte, pro někoho, kdo neumí ani anglicky, je opravdu těžké začít nový život v Evropě,“ míní. Od té doby, co Julja opustila uprchlický tábor, už o ní neslyšela.

Ruská novinářka sepsala příběhy ukrajinských uprchlíků (zdroj: ČT24)

Mým osudem je kronika současného Ruska

Sama žije v Lotyšsku, do své domoviny se ale kvůli práci vrací, i když tím riskuje. „Věřím, že mým osudem je vést jakousi kroniku současného Ruska. Někdo to musí dělat,“ říká.

Do roku 2012 pracovala jako válečná reportérka pro federální televizní kanál NTV, kde podávala svědectví o bojích v Čečensku, Afghánistánu a Iráku. Z televize odešla kvůli nesouhlasu s programovým zaměřením a později, v roce 2014 po ruské anexi Krymu, opustila Rusko. Své příspěvky přesunula na vlastní YouTube kanál.

Přesvědčit nakladatele, aby vydali její knihu, prý ze začátku nebylo snadné, i když se snažila odložit nahlížení příběhů z ruské perspektivy. „Většina mi řekla, že neexistuje žádný způsob, jak v současné situaci vydat knihu ruské novinářky,“ potvrzuje.

Nakonec má kniha Odnes můj žal vyjít v překladu do dvanácti jazyků, včetně češtiny. Jestli vyjde i v ruštině, není jisté. Katěrina Gordějevová ji ve své mateřštině mimo Rusko vydávat nechce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

All I Want for Christmas Is You. Píseň, která Vánoce dělá i kazí

Před třiceti lety se svět dozvěděl, že jediné, co chce americká zpěvačka Mariah Careyová k Vánocům, jsi ty. Píseň All I Want for Christmas Is You se stala moderní koledou a za ony tři dekády o žádném adventu nechyběla v playlistech rádií a nákupních center po celém světě. Figuruje na vrcholu žebříčků nejoblíbenějších i nejnesnesitelnějších svátečních singlů. Co vlastně z této skladby udělalo téměř neotřesitelný vánoční hit?
před 4 hhodinami

„Kde domov můj.“ Román vypráví o nizozemském životě skladatele Škroupa

Málo známý příběh autora hudby k české státní hymně. Skladatel František Škroupa strávil dva roky života v Rotterdamu a je tam pohřbený. Jeho nizozemské angažmá přibližuje reportážní román Markéty Dočekalové s názvem Kde domov můj. Píseň poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka. Od premiéry uplynulo 190 let.
před 16 hhodinami

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová, bylo jí 44 let, uvedly weby Blesk.cz a TN.cz. Informaci České televizi potvrdila manažerka Zeťové Jana Boková. Na začátku tisíciletí se zpěvačka proslavila především jako členka dívčí skupiny Black Milk, která byla v anketě Český slavík oceněna jako Objev roku 2002. Zlínská policie bez konkretizování jména informovala, že vyšetřuje úmrtí čtyřiačtyřicetileté ženy v obci Prostřední Bečva na Vsetínsku.
20. 12. 2024Aktualizováno20. 12. 2024

O slávě i tragédii krasobruslaře Nepely vzniká celovečerní film

Byl olympijským vítězem, trojnásobným světovým šampionem, pětinásobným mistrem Evropy. Československý krasobruslař Ondrej Nepela, jenž zemřel v pouhých 38 letech, ale zažíval i osobní dramata. Nový celovečerní biografický film, který vzniká v koprodukci, se zaměřil mimo jiné také na ně. Pojednává rovněž o roli zpěvačky Evy Pilarové, homosexualitě i komunistickém režimu, před nímž musel Nepela svou orientaci skrývat. Do hlavních rolí obsadil režisér Jakub Červenka slovenského herce Adama Kubalu a českou herečku Martinu Jindrovou.
20. 12. 2024

Téměř padesát sklářských umělců bilancuje v Jablonci

Sklářská díla čtyřiceti osmi umělců z regionu vystavuje galerie Nisa Factory v Jablonci nad Nisou. Záměrem je vytvořit novou tradici v prezentaci místní sklářské tvorby a pořádat takovou přehlídku jednou za tři roky.
19. 12. 2024

Putina si nechal vytetovat, teď tanečník Polunin Rusko opouští

Jeden z nejviditelnějších tanečníků ruského baletu Sergej Polunin oznámil, že se rozhodl i s rodinou odejít z Ruska. Jeho „duše“ se prý necítí na svém místě. Polunin dlouhodobě platil za velkého podporovatele Vladimira Putina, podobiznu ruského vládce si dokonce nechal vytetovat. Ve svém oboru se prosadil i v zahraničí, kde je vnímán jako nesporný talent, ale s pověstí enfant terrible.
19. 12. 2024

Armáda vyznamenala Cruise, pilota Top Gunu narozeného 4. července

Herec Tom Cruise obdržel nejvyšší vyznamenání amerického námořnictva pro civilisty, Distinguished Public Service Award, za „vynikající přínos námořnictvu a námořní pěchotě“. O tuto poctu se zasloužil svými filmovými rolemi. Armádě „sloužil“ z filmového plátna především v Top Gunu.
18. 12. 2024

Šanci na Oscara kromě Mádla má za český film i krátký Krajan

Česká kinematografie má dva úspěchy v užším výběru cen Oscar za rok 2024. Kromě dramatu Vlny Jiřího Mádla se blíže k finálním nominacím probojoval také krátkometrážní hraný snímek Krajan. Režisérská dvojice Pavel Sýkora a Viktor Horák z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku už za příběh z druhé světové války obdrželi studentského Oscara.
18. 12. 2024
Načítání...