Zeměmoří se na český trh dostává v souborném vydání s novými ilustracemi

4 minuty
Události: Zeměmoří se dočkalo souborného vydání
Zdroj: ČT24

Americká spisovatelka Ursula K. Le Guinová je označována za královnu světové fantastiky. Proslavila se především fantasy sérií z fiktivního Zeměmoří. Ta se teď na český trh dostává poprvé v souborném vydání i s novými ilustracemi.

Ostrov Gont, osamocená hora, která zvedá štít míli nad bouřemi bičované Severovýchodní moře, je zemí proslulou svými čaroději… Tak Ursula Le Guinová vítá čtenáře v Zeměmoří. Příběhy ze souostroví spojuje postava čaroděje Geda.

„V rámci fantasy je to poměrně netradiční, protože jsou tam převážně postavy tmavé pleti, ale není to tak, že by na to nějak upozorňovala,“ popisuje redaktor edice Fantastika z nakladatelství Argo Martin Šust.

„Nechává prostě hodně velký prostor pro imaginaci čtenáře. Což je pro ilustrátora také dobré, že si může domyslet, jak to cítí. Na druhé straně jsem cítil tíhu té značky,“ doplňuje ilustrátor Mikuláš Podprocký.

Boj s ilustrátory

První svazek souborného vydání obsahuje čtyři romány. Mikuláš Podprocký pro něj připravil přes dvě desítky nových ilustrací. Mluví o tom, že místy šlo o vystoupení z komfortní zóny, třeba když se zaměřil na jemnou romantickou scénu. „Naopak draci jsou zábava, to prostě jde samo,“ dodává Podprocký.

„Jasně, že dokážu psát romány jednou rukou a druhou vychovat tři děti. Jen se dívejte,“ říkala spisovatelka Ursula K. Le Guinová, jejíž první zeměmořský román vyšel v roce 1968. Za více než padesátiletou kariéru napsala přes dvacet románů, více než sto povídek, ale také šest svazků poezie či třináct knížek pro děti. Závěrečnou povídku ze světa Zeměmoří autorka napsala o půl století později, nedlouho před svou smrtí. S nakladateli a ilustrátory musela občas bojovat.

Ursula K. Le Guinová
Zdroj: Profimedia

„S výjimkou první obálky prvního vydání tak později byli hrdinové na obálkách vyobrazováni jako bílí. Až v posledních letech se to změnilo, k její velké radosti,“ dodává Šust. „Pokud se máme někam dostat, měli bychom si opravdu začít naslouchat navzájem. A naslouchat hlasům, které jsme dříve neslyšeli,“ říkala spisovatelka, která zemřela v roce 2018 ve věku 88 let.

„Cyklus Zeměmoří je očividně ovlivněn trilogií Pán prstenů J.R.R. Tolkiena. Místo svaté války mezi dobrem a zlem se ale příběhy Le Guinové soustřeďují na hledání ‚rovnováhy‘ mezi soupeřícími silami,“ napsal tehdy list The New York Times.

Adaptaci natočilo studio Ghibli

Dílo Ursuly Kroeber Le Guinové u nás není neznámé. V češtině začalo vycházet už po sametové revoluci. V posledních letech se mu věnuje i malé nakladatelství Gnóm, které vydalo její kratší prózy nebo výběr z esejů. V nich se projevuje, že byla po celý život zapálenou obránkyní fantastické literatury.

„Realismus je takový mladý povýšenec. Máme ho tu teprve pár století a už vykazuje známky senility. Fantastická literatura je tu ale odpradávna,“ napsala například autorka. O škole pro čaroděje psala už v době, kdy autorka Harryho Pottera ještě sama do školy ani nechodila. Podobný komerční úspěch ale Le Guinová nezaznamenala. Příběhy ze Zeměmoří se dočkaly pouze televizní adaptace a animovaného filmu od studia Ghibli.

„Doufám, že doba nazrála, že by se i třeba Zeměmoří dočkalo nějaké opravdu kvalitní adaptace. Řekl bych, že lepší by byl seriál než film,“ myslí si Šust. S celým příběhem se tak čtenáři mohou seznámit zatím jen prostřednictvím knih. Druhý svazek by měl vyjít do léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 57 mminutami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 3 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 11 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...