Uplynulo třicet let od úspěchu přelomové desky Nevermind od americké kapely Nirvana. Ve světě se jí prodalo přes třicet milionů kopií. Vyšla sice už na podzim roku 1991, z kraje toho následujícího ale symbolicky sesadila z první příčky americké hitparády album Dangerous Michaela Jacksona. Na jaře se Nirvana stala nejhranější kapelou v Evropě.
Smells Like Teen Spirit, upozornila Nirvana. A začala novou hudební éru
Deska Nevermind se zrodila jako nízkorozpočtový projekt kapely ze Seattlu, kterou do té doby hrála jen univerzitní rádia. Skladbu Smells Like Teen Spirit premiérovala hudební stanice MTV s obezřetností v alternativním rockovém pořadu.
„Kurtovi se líbil jeden film, ve kterém se mládež zblázní a zmocní se školy. To byla geneze videoklipu. Škola a mladí rebelové,“ prozradil o skladbě baskytarista Krist Novoselic v dokumentu Písně, které změnily svět.
Publikum přesycené uhlazenými klipy toužilo po něčem neotřelém. Novou éru nastavila Nirvana temnou nervózní estetikou, s frontmanem ve vytahaném svetru, kterého trápily deprese a závislosti. „Ve studiu se dokázal soustředit na svoje emoce, na svůj výraz, moc neposlouchal, co mu radí producent a zvukař, prostě vzal kytaru a hrál, a když mu to nešlo, tak se naštval, odhodil ji a šel pryč,“ popisuje hudební publicista Jaroslav Konáš.
Právě cynismus a přecitlivělost z Cobaina dělaly dokonalého kritika mainstreamu. Skládal písně o znásilnění i potratu. Mluvil hlasem nové generace mládeže, která hledala vlastní místo ve světě. S kapelami Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains vytvořila Nirvana takzvanou grungovou čtyřku a rozjela nové hnutí. Začala honička hudebních vydavatelství za čímkoli, co znělo jako oni.
„Nějak to začalo a lidi se chytli a následovali nás. A z nás se staly komiksové postavy,“ posteskl si později Kurt Cobain. Jak rostla popularita Nirvany, Cobainův osobní život se víc a víc vymykal kontrole. V dubnu 1994 si vzal život. Nirvana skončila. Bubeníkovi Daveu Grohlovi se podařilo nastartovat podobně úspěšnou kapelu Foo Fighters.
I v postcobainovském světě sice zůstal rock velkým byznysem, grunge ale z hitparád postupně vytlačily hip hop a další klubové žánry.