Britney Spearsovou pouští otec po 13 letech z dohledu. Pořád ale zůstává „za plotem“

Britney Spearsová žije už třináct let pod opatrovnickým dohledem svého otce. To by se mělo brzy změnit. Jamie Spears se totiž dobrovolně vzdal správy zpěvaččiných obchodních záležitostí. Popová diva, u níž se média zvláště v poslední době zajímají spíše o osobní skandály než hudbu, usiluje o návrat k plné samostatnosti. Neměla by ale zatím říkat „hop“.

Správy majetku své dcery se Jamie Spears vzdal v dokumentech, které za něj ve čtvrtek u soudu podali právníci. Zpěvaččin právní zástupce Matthew Rosengart rozhodnutí jejího rodiče a opatrovníka v jednom označil za „významné vítězství pro Britney Spearsovou“.

Šek Rosengartovi za jeho služby vypisovaly už mnohé americké celebrity, třeba Keanu Reeves, Steven Spielberg nebo Sean Penn. Do sporu Spearsová vs. Spears se vložil teprve v polovině července, kdy nahradil soudem přiděleného právníka. Někdejší federální prokurátor prohlásil, že jeho prvním krokem bude formální žádost o ukončení správy nad majetkem, a hned vyzval Jamieho Spearse, aby se zpěvaččina majetku vzdal.

Spearsovo rozhodnutí v tak krátké době ale možná překvapilo i jeho. V dokumentech pro soud nicméně Britneyin otec upozornil, že neexistuje právní důvod, aby se vzdával opatrovnictví. Chce se pouze vyhnout veřejnému sporu s vlastní dcerou, protože praní rodinného prádla přede všemi není v jejím nejlepším zájmu.

Oops!… I Did It Again

Někdejší dětskou hvězdu televizní show vystřelil na první příčky hudebních žebříčků i popularity singl Baby One More Time i stejnojmenné album z roku 1999. Bylo to poprvé, kdy ženská interpretka dosáhla debutovým singlem a deskou na vrchol americké hitparády.

O deset let později se Britney ale život vymknul z rukou a kontrolu nad ním svěřil soud jejímu otci. Zpěvaččiny excesy, jako návštěvy večírků bez spodního prádla nebo rozhodnutí sama se ostříhat dohola, krmily bulvár. Stejně jako závislost na drogách a alkoholu a tahanice o malé syny. Do výhradní peče je dostal exmanžel Spearsové, rapper Kevin Federline.

Poté, co se s dětmi zavřela v domě a odmítla je předat bývalému partnerovi, a následném (už několikátém) pobytu na psychiatrické klinice, rozhodl soud o nuceném opatrovnictví. Soudce dospěl k názoru, že zpěvačka není schopná se o sebe sama postarat a představuje nebezpečí i pro své okolí. Opatrovnický dohled dosud nezrušil.

Mlčení neznamená souhlas

O svobodu moci rozhodovat o sobě i svých penězích usiluje dnes devětatřicetiletá Britney Spearsová už několik měsíců. Správu svých záležitostí otcem označila za „nepatřičnou“.

Loni v listopadu její tehdejší právník požádal soud, aby Spearsovi odňal správu nad zpěvaččiným majetkem, se zdůvodněním, že ona se svého otce bojí. A že jediným dohlížitelem v této věci by nadále mohla být soukromá firma Bessemer Trust, která se dosud na správě podílela spolu se zpěvaččiným otcem. Zatímco Bessemer Trust naopak chtěl z funkce úplně vycouvat. Soud žádost zpěvačky zamítl.

Zájem veřejnosti a médií o život Britney Spearsové pod dohledem přiživila nedávno navíc sama „popová princezna“, když se poprvé rozhodla požádat o veřejné slyšení. Dosavadní mlčení totiž podle ní bylo mylně považováno za její souhlas se statem quo.

Nechci být něčí otrok, ozvala se zpěvačka

„Toto opatrovnictví mi nadělalo mnohem víc škody než užitku. Zasloužím si mít vlastní život. Už je to třináct let a to stačí,“ obrátila se koncem června na soud ve dvacetiminutovém, předem připraveném projevu. Veřejné bylo i její slyšení v polovině července. Proběhlo ale telefonicky.

Spearsová při těchto slyšeních svého otce obvinila, že ji nutil vystupovat proti její vůli či brát lithium a bránil jí, aby se provdala za svého přítele Sama Asghariho a měla další děti. Z pozice opatrovníka jí prý určoval i takové maličkosti, jako co má jíst a pít nebo zda může navštívit své přátele.

Na otcovu adresu Britney prohlásila, že „miloval, že měl nad svou dcerou stoprocentní moc“. Před soudem kritizovala také další osoby, které se podílejí na jejím opatrovnictví. „Neexistuji proto, abych byla něčí otrok,“ odmítala.

Mimo jiné rovněž zmínila, že ji unavují četná psychologická testování, jimž se musí v posledních letech opakovaně podrobovat. „Nejsem dokonalá… ale jejich cílem je, abych se cítila jako šílená,“ vyjádřila své obavy.

„Pan Spears miluje svou dceru“

Jamie Spears se k názorům své dcery osobně nevyjádřil. Prostřednictvím právní zástupkyně ale sdělil „lítost nad utrpením dcery“. „Pan Spears miluje svou dceru a velmi mu schází,“ vzkázala právnička.

Spears už dříve odmítl, že by osobní život Britney omezoval. Ze správy jejích soukromých záležitostí se ze své vůle stáhl v září 2019 kvůli zdravotním obtížím. Tuto část péče převzala soudem vybraná ošetřovatelka Jodi Montgomeryová. Otec si nechal „jen“ dohled nad obchodními věcmi.

Hnutí #FreeBritney před soudem
Zdroj: gotpap/starmaxinc.com/PA/ČTK

Za konspirační teorii označil Jamie Spears hnutí #FreeBritney, které celé opatrovnictví považuje za podezřelé a podporuje svůj idol ve snaze získat zase zpátky svobodu.

Kdy se vrátí na pódia, Britney „nemá tušení“

Pravdou je, že Britney úplně nezapadá do vzorce. Do nuceného opatrovnictví se většinou dostávají starší či nemocní lidé. Minimálně podle svých fanoušků zpěvačka „svéprávnost“ dostatečně dokazuje třeba tím, že vystupuje, cestuje a vydělává miliony dolarů.

Poslední studiové album nicméně vydala před pěti lety a od roku 2018 nekoncertuje, podle listu Variety prohlásila, že se nevrátí na scénu, dokud bude mít Jamie Spears kontrolu nad její kariérou. O rok později plánovanou show Britney: Domination v Las Vegas odsunula na neurčito pro změnu s vysvětlením, že se chce soustředit na pomoc svému vážně nemocnému otci.

A letos v červnu na svých sociálních sítích na otázku po comebacku odpověděla, že „nemá tušení“, kdy začne opět zpívat naživo. „Jsem momentálně v přechodné fázi svého života a užívám si,“ vzkázala.

Britney platí své „dozorce“

Určité znepokojení, do jaké míry je opatrovnictví stále oprávněné, můžou budit také dohady, jak moc je samostatnost jeho dcery v zájmu Jamieho Spearse. Sama Britney prohlásila, že „nemám ráda pocit, že pracuji pro lidi, které platím“. Těmito slovy vystihla poněkud absurdní situaci, kdy ze svého šedesátimilionového majetku financuje své „dozorce“.

Otci coby opatrovníkovi vyplácí měsíční mzdu, hradí nájem za jeho kanceláře a také, jak uvádí americký magazín Forbes, musela už zaplatit statisíce, ne-li miliony, za právní poplatky. Právní služby totiž hradí nejen za sebe, ale i opatrovníka.

„Nejpozději od února 2009, rok poté, co byl otec jmenován jejím opatrovníkem, aby se staral o její majetek, mu musela podle soudních dokumentů vyplácet každý měsíc 16 tisíc dolarů. Za dvanáct let dosáhla tato kompenzace 2,4 milionu dolarů,“ spočítal Forbes letos v červnu. Zpěvačka přitom nemohla mít ani vlastní kreditní kartu.

Do Spearsovy pokladny šla i část příjmu z turné, uvádí magazín s odkazem na zprávu New York Times. To by dávalo smysl zpěvaččiným obviněním, že ji otec nutil vystupovat, přestože zpívat nechtěla nebo se necítila dobře.

Jamie Spears se sice v dokumentech odevzdaných soudu opatrovnictví nad obchodními otázkami vzdává, neupřesňuje ale, kdy tak učiní. V podání uvádí, že je třeba dokončit jisté záležitosti. „Až budou vyřešeny, pan Spears bude moci odstoupit, ale neexistují žádné naléhavé okolnosti, které by odůvodňovaly okamžité pozastavení,“ stojí prý v prohlášení.

Začátek konce? Ne brzkého

Na konec září už je stanoveno projednání Britneyiny žádosti o zrušení nuceného opatrovnictví. Že by zpěvačka od soudu odešla jako žena, která může sama rozhodovat o svém životě, je podle odborníků, na něž se odvolává Variety, dost nepravděpodobné. Spíše lze čekat vleklý spor.

Minimálně je třeba, aby se k takové možnosti vyjádřili všichni, co mají co do činění s nucenou správou. Nutné budou také lékařské posudky. Bez nich opatrovnictví nemohlo být stanoveno, a nemůže bez nich být ani zrušeno. A soud si samozřejmě bude chtít vyslechnout i názor Jamieho Spearse.

V neposlední řadě nelze vyloučit, že i po skončení této letité kapitoly na ni nenaváže soudní pří sama zpěvačka, která už otce nařkla ze zneužití jeho opatrovnické funkce.

Navíc do kuchyně Spearsovým nikdo nevidí. Jak upozorňuje v citaci pro Variety právník Scott Rahn, specializující se právě na opatrovnictví: „O tomto případu hodně slyšíme, ale ve skutečnosti víme jen velmi málo, protože spis je zapečetěn.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
před 40 mminutami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 2 hhodinami

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
včera v 18:00

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
včera v 16:27

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
včera v 13:06

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánovčera v 08:50

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025
Načítání...