Zemřel Milan Lasica. Profesní život strávil vedle Satinského, znaly ho celé generace

3 minuty
Zemřel Milan Lasica
Zdroj: ČT24

Slovensko přišlo o jednu z největších osobností společenského a kulturního života. Zemřel herec, dramatik a zpěvák Milan Lasica, který byl oblíbený také v České republice. Bylo mu 81 let. Lasica zkolaboval v neděli večer při děkovačce na koncertu v Bratislavě, přivolaným lékařům se ho už nepodařilo oživit. Lasica ve dvojici s Júliusem Satinským uváděl autorské hry. Mimoto psal texty k písním slovenských i českých zpěváků a objevil se v řadě filmů.

Nedělní koncert známého orchestru Bratislava Hot Serenaders k výročí dvaceti let spolupráce právě s Milanem Lasicou se odehrál ve Štúdiu L+S. „Okolnosti jeho smrti mají velký, symbolický, osudový rozměr, a toho si tady na Slovensku mnozí všímají. Zdůrazňují, že Milan Lasica zemřel při činnosti, které se celý život věnoval a pro kterou ho milovaly generace diváků a posluchačů. Na jevišti strávil šest desítek let,“ sdělil z Bratislavy zpravodaj ČT Petr Obrovský.

Ve dvojici s Júliem Satinským hrál Lasica přes padesát let. Jeho společnost vyhledával – psaní autorských textů a jejich uvádění měl na divadle nejraději. Oblíbenými se stali už v 60. letech v televizním pořadu Hovory H. Oba také získali angažmá na bratislavské Nové scéně, nejprve v operetě, později pak i v činohře. „Nemysli si, že já stále vystupuju jen s tebou. Už sis toho mohl všimnout – já vystupuju s ledaským – měl by ses občas dívat na televizi,“ říkal s ironií sobě vlastní Satinskému. Pravidelně hrál také s Bolkem Polívkou.

Rodák ze Zvolena ale herectví nevystudoval, po maturitě se přihlásil na studium dramaturgie na divadelní fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a později to ocenil. „To mi umožnilo věnovat se divadlu podle mých představ – ne podle toho, jak mě k tomu někdo vede,“ sdělil. Právě během studií se také seznámil se Satinským.

Problémy s komunisty i s mečiarismem

Se Štúdiem L+S, které vzniklo pod názvem Štúdio Š v roce 1982, byl Lasica spojen jako výrazná osobnost i umělecký šéf. Ve dvojici se Satinským tam pokračoval v tradici autorského divadla, do kterého vnášel humor, noblesu i jemnou společenskou kritiku. „Potýkali se se dvěma režimy. Několik let měli zákaz vystupovat v éře komunismu, v 90. letech v době mečiarismu se potom Lasica dostal znovu do nemilosti vládnoucích elit společně se satirikem Milanem Markovičem,“ dodal Obrovský. V divadle měl Lasica ještě hodně plánů.

Lasica hovořil i o tom, jak ho fascinovalo psát texty a současně si pro ně vymýšlet hudbu. Písně psal například pro Hanu Hegerovou nebo Petera Lipu. Nejen s ním si rád zazpíval. Autorsky zaštítil řadu představení a inscenací, například Večer pre dvoch, Soirée či Radostná správa pre všetkých.

Hrál také v mnoha filmech, například Vážení přátelé, ano, Obsluhoval jsem anglického krále, Saturninovi nebo Třech veteránech. Spolu se Satinským si zahrál například ve filmech Srdečný pozdrav ze zeměkoule či Nekonečná –⁠ nevystupovat. A role dědečka ve snímku Jak jsme hráli čáru byla jedna z jeho posledních.

  • Vážení přátelé, ano (v pondělí 19. 7. ve 20:05 na ČT3)
  • Hovory H ještě po dvaceti letech (v pondělí 19. 7. ve 21:55 na ČT3)
  • Všechnopárty (v úterý 20. 7. ve 20:10 na ČT1)
  • Neobyčejné životy: Milan Lasica (v úterý 20. 7. ve 20:55 na ČT1)
  • Na plovárně s Milanem Lasicou (ve středu 21. 7. ve 21:10 na ČT art)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 2 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 19 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025
Načítání...