V Česku začíná natáčení filmu The Gray Man za půl miliardy. Uzavře centrum Prahy

V Česku se od neděle točí hollywoodský akční thriller The Gray Man s rozpočtem dvě stě milionů dolarů (4,2 miliardy korun). Jde o jeden z největších filmů, které kdy v tuzemsku vznikaly. Měsíční natáčení obsadí hlavně centrum Prahy, kde se chystají rozsáhlé zábory ulic. Ve snímku z produkce Netflixu hrají Ryan Gosling a Chris Evans, filmaři by podle informací ČT24 měli v Česku utratit půl miliardy korun.

V ulici Dukelských hrdinů na pražské Letné bude příští týden slyšet střelba i skřípání brzd. Po celé délce ulice od Strossmayerova náměstí až k Výstavišti se bude několik dní točit rozsáhlá automobilová honička nového filmu The Gray Man, který po filmování v Los Angeles a ve Francii začíná od neděle vznikat i v Praze. Natáčení velkého akčního thrilleru, který je přirovnáván třeba k sériím Jamese Bonda či Ethana Hunta, potrvá až do 20. července.

Rezidenti ve zmíněné lokalitě už dostali echo o tom, že ulice bude uzavřená pro auta, kola i MHD. Produkce v době natáčení nabízí zejména seniorům dopravu golfovými vozíky, při natáčení akčních scén však bude z důvodu bezpečnosti ulice uzavřena i pro chodce. „Může se stát, že vás vyškolená ostraha požádá o posečkání na místě do natočení ostrého záběru vždy do pěti minut a následně vás pustí do uzavřené lokality nebo z ní,“ píše produkce, která také upozornila, že akční prvky s výbuchy budou vznikat jen přes den.

Nebude to ale jen Letná, kde se má adaptace knihy Marka Greaneyho Šedý muž se stovkami komparzistů točit. Filmaři pod vedením režisérů Joea a Anthonyho Russoových obsadí především místa v Praze 1, kde mají být zábory hlavně o víkendech a svátcích. Na začátku července se bude točit před Rudolfinem, kde už roste velká dekorace, či na Mánesově mostě, rozsáhlé zábory pak budou i na Čechově mostě, na Dvořákově a Alšově nábřeží či v ulicích Pařížská nebo 17. listopadu. V polovině července se pak na dva dny uzavře i náměstí Republiky, což však zapadá do plánované výluky tramvají.

Ulice Dukelských hrdinů v Praze
Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK/Ruml Miloš

Hlavní město si zahraje i Bangkok

Svým rozsahem i množstvím pražských lokací tak snímek nemá obdoby, Praha 1 dokonce zřídila speciální web, kde mohou lidé sledovat aktuální zábory. „Je to jeden z projektů, se kterými žijeme už více než rok,“ sděluje vedoucí oddělení Czech Film Commission Státního fondu kinematografie Pavlína Žipková. O natáčení se prý Česko ucházelo v konkurenci několika evropských zemí od loňského března, první kontakt ale nepřišel přímo z Netflixu, nýbrž z britské produkční společnosti. „Z důvodů utajení informací jsme znali pouze základ, že producentem je americké studio, a dostali jsme seznam lokací a zemí, ve kterých se odehrává akční thriller ze současnosti,“ vzpomíná Žipková.

Czech Film Commission pak ve spolupráci s regionálními kancelářemi připravila balíček lokací spolu s informacemi o českém pobídkovém systému a výhodách natáčení v Česku. „O tom, že jsme uspěli, jsme se dozvěděli před létem. V regionech se nakonec bohužel točit nebude, natáčecí plán je nesmírně nadupaný a bylo potřeba najít všechno na jedné dlani, což Praha poskytla. Praha ale nehraje jen sama sebe, ve filmu zastoupí také Bangkok, jedno další středoevropské město a jeden asijský stát,“ uvádí Žipková.

Právě pro velkou davovou scénu novoročních oslav v Bangkoku, která se má točit v noci na 14. července, hledaly nedávno pražské castingové agentury osm set komparzistů, jejichž národnost je thajská, vietnamská či indonéská. Ještě v pátek pak dohledávaly agentury asi třicet lidí na pondělní natáčení velkolepého státního pohřbu. V Česku už jsou i hlavní hvězdy Ryan Gosling a Chris Evans, během dvaceti natáčecích dnů by pak měly filmovat rovnou dva štáby a točit scény se sto padesáti či dvě stě padesáti lidmi.

V Praze je Sandler i Mulliganová

Kromě Goslinga a Evanse však v Praze aktuálně točí Adam Sandler v dalším projektu Netflixu, kterým je adaptace knihy českého autora Jaroslava Kalfaře Kosmonaut z Čech. Podle informací ČT24 už je v Česku i herečka Carey Mulliganová, která hraje manželku postavy Sandlera. Kosmonaut z Čech má patnáct natáčecích dnů.

„Část děje se odehrává u nás a byla by vlastně ostuda, kdyby filmaři netočili alespoň některé scény tady,“ sděluje Žipková. Štáb byl vidět v Praze 1 i 8, ale také v malé vesnici Bernartice na Písecku, kde u místního rybníka před pár dny vyrostla dřevěná konstrukce, již filmaři nechali vzplanout. Nyní míří třeba do Mariánských Lázní. Výrobu Kosmonauta z Čech, stejně jako The Gray Man, zajišťuje v Česku společnost Stillking Films.

V Česku pak bude v létě pokračovat i natáčení druhé řady a několika dílů třetí řady seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingneovou, druhá řada seriálu The Wheel of Time s Rosamund Pikeovou. Oba projekty společnosti Amazon lze považovat za nejdražší u nás natočené, oba v Česku již utratily kolem pěti miliard korun s dalšími plánovanými útratami do dalších let.

„Nejvyhledávanějšími lokacemi léta jsou zámky, točí se adaptace Nebezpečných známostí a připravuje se také životopisný film o významném francouzském skladateli 18. století,“ doplňuje Žipková. Podle informací ČT24 by po produkcích Netflixu a Amazonu měla příští rok do Česka zavítat i videotéka Apple TV+ a natočit zde druhou řadu sci-fi seriálu Nadace, u níž lze rovněž očekávat útraty ve stamilionech korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 13 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 16 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...