Vlas a Brada putují k filmu. A František Skála hledá posluchače surrealistické dechovky

3 minuty
František Skála vydává komiks a dvě alba
Zdroj: ČT24

Výtvarník a hudebník František Skála chystá k vydání rozšířenou verzi Velkého putování Vlase a Brady. Komiks poprvé doplní návrhy z nikdy nerealizovaného filmu. Nové vydání mělo doprovodit zahájení výstavy v Galerii hlavního města Prahy, kde chce Skála představit svou, ne tak veřejnosti známou, ilustrátorskou tvorbu. V případě, že se výstava neotevře, bude o všestranném umělci i tak dost slyšet, navíc totiž nahrál debut svých autorských písní a album surrealistických dechovek.

František Skála se prý všemi dostupnými prostředky pokouší navodit sám sobě stav úžasu a poté ho zprostředkovat druhým. Tvořivou energii nechává na ostatní působit už od konce osmdesátý let, kdy volné umělecké sdružení Tvrdohlaví vzdorovalo ztuhlosti socialismu provokativním humorem.

Ve stejné době nakreslil Velké putování Vlase a Brady. Příběh o cestě dvou přátel podivuhodnou zemí označuje za první knižní komiks, který v Československu mohl díky uvolněné atmosféře vyjít. „Dělal jsem ho v průběhu roku 1987 a 1988, to byla nejkrásnější léta mé generace, kdy všechno to kulminovalo a schylovalo se pomalu k revoluci. Je to typická ukázka postmoderního přístupu k tvorbě,“ poznamenává.

Velké putování vznikalo navíc v době, kdy byly jeho děti malé a on se po nánosu z uměleckých škol vracel do svého dětství, což ovlivnilo i jeho volnou tvorbu. Ta se vyznačuje notnou dávkou fantazie a hravosti.

Lesojan se dostal do Národní galerie, do filmu ne

V komiksu využil zároveň postavy, které vytvořil také dříve nebo později jako sochy. „Třeba v modrém lese se vyskytuje lesní duch Lesojan, toho jsem pak udělal ze dřeva a pergamenu a je ve sbírkách Národní galerie,“ uvádí konkrétní příklad Skála.

Komiksový příběh podle něho má v sobě všechno, co by měl mít: legraci, atmosféru i trošku hrůzy. Převyprávět se ho chystal také celovečerním animovaným filmem. „S tím nápadem přišel Martin Otevřel. Pracovalo se na něm v polovině devadesátých let ve zlínských studiích, kde chtěli, aby se studia znovu nastartovala,“ prozradil Skála.

Velká kniha Vlase a Brady
Zdroj: Facebook/František Skála

Nepodařilo se ale sehnat dost peněz, takže dvouleté přípravy skončily v šuplíku. Z něho se nyní dostaly na padesát stran rozšířeného vydání Velkého putování Vlase a Brady.

Ilustrace a obraz mamince

Knižní vydání návrhů k nikdy nerealizovanému snímku načasoval Skála na velkou výstavu své ilustrátorské tvorby, která zůstává tak trochu ve stínu jeho dalších uměleckých aktivit. Ilustracím se věnoval především právě v osmdesátých letech. Jeho práce lze najít v dětských knihách, vědeckých publikacích, fotografických komiksech i autorských titulech.

Výstava František Skála a jiné práce v Galerii hlavního města Prahy se měla veřejnosti otevřít 9. dubna, s velkou pravděpodobností ale zůstane za zavřenými dveřmi. „Jiné práce“ v názvu zastupují třeba Skálovy malby.

„Začínat by měla nejstaršími obrazy, které jsem nikdy nevystavoval, jen v undergroundových výstavách u nás doma v zadním pokoji. Například obrazy z roku sedmdesát, když jsem byl v osmé třídě, které jsem maloval mamince k Vánocům,“ prozradil.

„Končit to bude současnou tvorbou. Mou vášní posledních dvou let je, že maluju důsledně přírodními hlinkami, které si nasbírám v krajině.“ Umělec, pro něhož je typické využívání rozličných přírodnin při tvorbě, si tak třeba vytvořil nový odstín červenohnědé roztlučením kamene z australského Darwinu.

Rudé oko leze ze stanu

Aby toho nebylo málo, v pětašedesáti letech vydává album autorských písní, které za léta nashromáždil. Nazval ho jednoduše Debut a nahrával s uskupením Třaskavá směs. Kapela, do níž patří také Petr Nikl, Miroslav Černý a nedávno se přidal Petr Tichý, vystupuje kromě autorských písní také s interpretacemi hitů Elvise Presleyho, Toma Waitse nebo Boba Dylana.

Pojď se mnou děvče mé
Zdroj: Facebook/František Skála

S dechovou hudbou Provodovjané navíc natočil CD Pojď se mnou děvče mé. Jak uvádí doprovodná dechovka, spíše pro pobavení. „Polovina písní je ode mě, polovina jsou ty, které mě naučil tatínek, buď staropražské, nebo velice kuriózní songy jako Rudé oko leze ze stanu nebo Na krchově vrzly dveře. S dechovkou mají naprosto surrealistický rozměr,“ pokouší se přiblížit výsledek Skála.

Připouští, že novinka míří na cílovou skupinu, která ještě neexistuje. „Tady je potřeba vysekat spáru majzlíkem a pak ji odpálit dynamitem, aby se ta skupina vytvořila,“ zná ale cestu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 9 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 22 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
včera v 12:13

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánovčera v 11:47

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...