Složte zbraně, vyzývá Bertha von Suttnerová v současném překladu svého protiválečného apelu

3 minuty
Protiválečný apel Berthy von Suttnerové vyšel v novém překladu
Zdroj: ČT24

První laureátka Nobelovy ceny za mír se narodila v Praze jako hraběnka Kinská, po celém světě se proslavila pod jménem Bertha von Suttnerová. Manifestem jejích mírových aktivit se stal protiválečný apel ve formě románu, který se dočkal přeložení do desítek jazyků a ovlivnil mnohé myslitele a politiky. Kniha vyšla nedávno v novém, moderním českém překladu, neboť ten spíše může myšlenky Berthy von Suttnerové přiblížit současným čtenářům.

„Berthu mají v Rakousku na dvoueurovkách, v Německu jsou po ní pojmenované celé ulice, mají podle ní pomalovanou tramvaj,“ upozorňuje jedna z iniciátorek nového překladu Vanda Prošková na popularitu baronky (jíž se stala po svatbě s Arthurem Gundaccarem von Suttnerem) v německy mluvících zemích.

Přátelství s Nobelem

Pozornost si Bertha von Suttnerová nezískala „jen“ Nobelovou cenou za mír. Ta byla v roce 1905 totiž oceněním za dlouhodobé odhodlání této první válečné reportérky, výrazné feministky a pacifistky.

S Alfredem Nobelem se znala osobně, krátce pro něj pracovala jako osobní sekretářka. I takové setkání ale stačilo jako základ mnohem delšího přátelství. „Okamžitě se sblížili a rozuměli si na mnoha úrovních. Někdy se mluví o tom, kdo koho vlastně inspiroval,“ podotýká další z iniciátorek nového vydání Ivona Remundová.

Válka není ušlechtilá

Jedním z podstatných podnětů pro pacifistické smýšlení Berthy von Suttnerové byl pobyt v Gruzii, utrpení, kterého tam byla svědkem během rusko-turecké války, ji zasáhla. Mimo jiné se svým manželem vypomáhala ve vojenských lazaretech.

V roce 1889 vydala román Die Waffen nieder! Na pozadí reálných evropských konfliktů druhé poloviny devatenáctého století vylíčila autobiografii fiktivní rakouské šlechtičny. Prostřednictvím příběhu zpochybnila představy o ušlechtilosti války a vojenské profese. Naopak vyzdvihla utrpení, které válčení a mocenské zájmy přináší a o němž se příliš nemluvilo, a jaké dopady mají konflikty na společnost.

obrázek
Zdroj: ČT24

Autorka se nijak netajila, že napsala agitační text. Prosazováním pacifismu se stala přední osobností evropského mírového hnutí. „Byla například pozvaná do Bílého domu popovídat si s Rooseveltem, byla také zvána na stovky konferencí, třeba slavné haagské mírové konference,“ dodává Prošková.

Zastaralý jazyk, ne myšlenky

Českého překladu se román dočkal sedm let po německém originálu. „Text vychází z konce devatenáctého století, tudíž ten jazyk už je dost zastaralý,“ poznamenává Věra Kloudová z Ústavu translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tamní studenti proto knihu přeložili znovu, do moderního jazyka. Zvolili i jiný název – původní apel „Odzbrojte“ nahradili slovy „Složte zbraně“.

Mír propagovala Bertha von Suttnerová až do své smrti. „Vyzývala k tomu, abychom válku jednou pro vždy přestali vidět jako možný koncept řešení konfliktu,“ shrnula Remundová. Přání nobelistky ale zůstalo nevyslyšeno – zemřela dva měsíce před vypuknutím první světové války. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 1 hhodinou

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 8 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
včera v 18:00

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...