Filharmonie Brno v přímém přenosu šíří spiritualitu

3 minuty
Filharmonie Brno odehraje tři skladby spojené spiritualitou
Zdroj: ČT24

Koncert, který Filharmonie Brno plánovala na tento týden v Besedním domě, kvůli protiepidemickým opatřením před publikem zaznít nemůže, zazní ale z rádia. Živě ho 29. ledna večer bude přenášet Český rozhlas Vltava a také další evropské stanice. Program propojuje motiv spirituality.

Slovenský houslový virtuos Milan Paľa loni filharmoniky i obecenstvo ohromil tím, že jako záskok dokázal na poslední chvíli nastudovat Houslový koncert C dur Antonína Vranického. Pozvánka ke spolupráci v aktuální sezoně znamenala interpretaci Houslového koncertu č. 3 Alfreda Schnittkeho. 

Rozervaný koncert

„Schnittke je v některých případech opravdu mimořádně náročný. Ale náročné je hlavně se vypořádat s tím vnitřním otřesem, který nastává,“ podotýká Paľa. Bez tohoto otřesu podle něho nicméně není možné přiblížit se k uchopení duše díla. „Je potřebné odkrýt psychologickou rozervanost koncertu, jeho křehkost a hlavně smutek, který je patrný v každém jeho okamžiku,“ domnívá se.

Program zahájí ale skladba arménského autora Tigrana Mansurjana. Po loňské české premiéře Requiem na žádost Filharmonie Brno vytvořil skladatel orchestrální verzi svého kvartetu Agnus Dei, tedy v překladu Beránek Boží.

Po dvou současných kusech večer uzavře Symfonie č. 5 D dur „Reformační“ od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Toto dílo začal psát k oslavám třístého výročí vyhlášení Lutherova evangelického vyznání v Augsburku.

Propojeni spiritualitou i přátelstvím

„Alfreda Schnittkeho, Tigrana Mansurjana i Felixe Mendelssohna-Bartholdyho spojuje spirituální rozměr. Byli velmi duchovní a do své hudby tento spirituální rozměr promítali,“ poznamenává dramaturg brněnské filharmonie Vítězslav Mikeš.

Mansurjana a Schnittkeho navíc pojilo silné a dlouholeté přátelství. „Tato dvě díla byla obě původně věnována legendárnímu houslistovi Olegu Kaganinovi,“ přidává Mikeš další provázanost koncertního programu.

Přímý přenos koncertu začne v sedm hodin večer. Dirigentské taktovky se ujme Alexander Liebreich, který loni vedl v Brně Mansurjanovo Requiem a s brněnskou filharmonií spolupracuje v každé sezoně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 18 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...