Druhá tráva vydává z nové desky jen Díl první. Je poctou Waitsovi i Nine Inch Nails

3 minuty
Robert Křesťan a Druhá tráva vydávají novou desku
Zdroj: ČT24

Robert Křesťan a Druhá tráva patří mezi špičku tuzemské country a folkové hudby. O jejich tvorbu je zájem i v kolébce těchto žánrů, tedy ve Spojených státech, kde pravidelně koncertují. Novou desku ale natáčeli pod dohledem britského producenta. Vydávají ji po devíti letech od poslední nahrávky a pod názvem Díl první. Na Díl druhý prý ještě dojde.

Druhá tráva chtěla původně vydat řadové dvojalbum, pandemie koronaviru ale zasáhla do příprav, kvůli ní nemohla totiž pokračovat spolupráce s producentem Eddiem Stevensem. Hotovy v té době byly všechny coververze, které měly zaplnit první disk, ale jen několik autorských písní zamýšlených na druhý disk.

Nakonec kapela musela tedy vyjít z materiálu, který měla k dispozici, a vydává desku s převzatými skladbami, doplněnými jen několika vlastními. Křesťan do češtiny přebásnil texty muzikantů, kteří ovlivňovali jeho hudební vkus, mimo jiné Toma Waitse, Stinga, Krise Kristoffersona nebo kapely Nine Inch Nails.

Příběh o pistolníkovi přestal stačit

S bluegrass a country má dnes Druhá tráva společné jen částečné nástrojové obsazení. O divokém západě přitom Robert Křesťan zpíval už jako šestnáctiletý kluk na vandrech. Pohled na muziku změnil, když začal číst americké básníky. „Najednou příběh o pistolníkovi z jižanského města přestane stačit,“ vysvětlil.

Druhou trávu založil s mandolinistou a banjistou Lubošem Malinou, s nímž se setkal už v kapele Poutníci. V době největší slávy zvládli i třicet koncertů měsíčně. Když vyhráli Zlatou Portu, jejich vystoupení vidělo šestadvacet tisíc diváků. „Mysleli jsme, že kopírujeme částečně naše americké vzory. Ale když jsem se za tou érou ohlédnul, uvědomil jsem si, že to vlastně byla velmi originální muzika,“ podotýká Malina. 

S Poutníky, kteří letos slaví padesátiny, přivezli bluegrass z Ameriky do Evropy a zase zpět. Za oceánem prorazili, protože hráli jejich muziku po svém. „Poslouchali jsme Američany a oni samozřejmě nemohli poslouchat nás, ani o nás nevěděli, ale dělo se to tak nějak společně, určité hnutí bylo nejen tady u nás, ale i v Americe,“ vysvětluje si úspěch Malina.

Jiné představy

Novinka propojuje Křesťanovy autorské i přebásněné texty a instrumentální zdatnost Druhé trávy s čerstvým pohledem producenta Eddieho Stevense. Produkoval desky třeba Janě Kirschner či irské polovině dua Moloko Róisín Murphyové. „Změnil většinou veškeré naše představy o tom, jak by ta písnička měla vypadat,“ říká o spolupráci Křesťan. 

Podzimní turné k desce kapela kvůli koronavirovým omezením zrušila, s výjimkou dvou křestů v Praze a Brně, které přesunula na prosinec. Příští rok, kdy oslaví třicet let na scéně, chce vydat Díl druhý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 12 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...