Polskému umělci se na ostravské fasádě podařil obří Skok

3 minuty
Reportáž: Jak vznikal nový mural art v Ostravě
Zdroj: ČT24

Takzvaný mural art od Mariusze Warase lze vidět na domech v Jakartě, Paříži nebo Los Angeles. Od konce září ozvláštňuje jeho velká nástěnná malba také jednu z domovních zdí v centru Ostravy. Polský umělec na ploše 18,4 krát 11,2 metru vytvořil variaci na symbol spjatý s historií města.

Mariusz Waras, tvořící pod přezdívkou M-City, vymýšlel téma pro ostravskou malbu s kurátorkou Alexandrou Krolikovou. Inspirovali se vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou a městskými legendami a příběhy.

Nakonec vybrali černého koně jako historický symbol Ostravy, která je navíc zastoupena částmi tamních budov. To vše na modrém pozadí „oblohy“. Malbu nazvali Skok. „Aby to nebyl jen starý symbol, ale i symbol současné doby a budoucnosti,“ upřesňuje kurátorka, o jaké sdělení se snažili.

Pět set šablon

Waras vyučuje na akademii umění ve Štětíně, kde zároveň provozuje vlastní malířské studio street artu. Pro vytvoření rozměrných maleb používá šablony, na ostravský Skok jich vyřezal pět set. „Když fouká a prší, je to trošku akrobacie. Papír je třeba držet na různých místech kolenem, nohou, rukou,“ dodává umělec, že jak rychle malba vznikne, ovlivňuje i počasí. 

Ostravské dílo mu zabralo týden, začátkem října k němu ještě organizátoři zveřejní časosběrné video zachycující, jak Skok vznikal.

Podle koordinátorky projektu Michaely Dvořákové pomůže umělecká mlaba dočasně zlepšit vzhled veřejného prostoru zejména na fasádách v prolukách. Skok míří do ulice Nádražní, frekventované tepny, která prochází centrem města. Další ostravský mural art už čtyři roky zdobí chátrající obchodní dům Ostravica-Textilia. Na kolemjdoucí tu shlíží několikametrová streetartová madona

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...