Tip z iVysílání: Ikarie XB 1 letí k lepším zítřkům přes jadernou zkoušku

Z iVysílání: Ikarie XB 1 (lze přehrát do 1. 8. 2020)

„Člověk není dokonalý jako stroj, a proto mu občas nezbývá než doufat a věřit.“ V roce 1963 natočil Jindřich Polák dramatickou výpravu za hranice sluneční soustavy. K posádce Ikarie XB 1 se mohou diváci v iVysílání připojit ještě do 1. srpna.

Vědeckofantastický film vznikl v dobovém nadšení po vypuštění první umělé družice do vesmíru. Autoři – režisér a scenárista Jindřich Polák a spoluscenárista Pavel Juráček – se volně inspirovali románem K mrakům Magellanovým od Stanisława Lema. S populárním autorem sci-fi přípravu snímku osobně probírali. 

Bez hříchů, ale ne bez lásky

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v takovém množství může být náročné. Web ČT24 proto pravidelně zveřejňuje tip na jeden záznam, který by bylo škoda si v programu uplynulého týdne nechat ujít.

Příběh se odehrává ve 22. století. Kosmická loď Ikarie XB 1 se vydává hledat mimozemské formy života. Její hereckou posádku tvoří Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická nebo Miroslav Macháček. Míří k nejbližší hvězdě Alfa Centauri a jejím planetám. Let naruší nebezpečné setkání s vrakem rakety z 20. století, která nese na palubě atomové zbraně.

Snímek byl prvním seriózním pokusem českého filmu nahlédnout do vzdálené budoucnosti lidstva (později natočil Polák sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem a seriál Návštěvníci a ti už tak seriózní rozhodně nebyli). S hříchy dvacátého století se potkává morálně vyspělejší generace, která nezná zlo a předsudky. Emoce jako láska a bolest ale zůstávají, stejně jako nenasytná touha po poznání. 

Ve snímku se objevují i kosmonautky, přestože měl premiéru ve stejném roce, kdy se do vesmíru dostala teprve první žena, Valentina Těreškovová. Ač se autoři ubránili prvoplánové politizaci, lze Ikarii XB 1 vnímat jako vizi ideální komunistické společnosti. A do filmu se vloudily i další prvky dobově poplatné ideologie.

„Astronomický“ rozpočet

Podpora režimu, který chtěl do závodu o vesmír přispět aspoň umělecky, ovšem měla i své výhody, natáčet se mohlo dva roky s velkorysým rozpočtem šesti milionů korun.

Ikarie XB 1
Zdroj: ČT

„Štáb měl pronajatý celý jeden ateliér jenom proto, aby se natočily scény zachycující Ikarii zvenčí. Kromě řady inovativních triků nabízí vizuální složka i nové úhly kamery, svícení, které dodává občasnou ponurou atmosféru, výborný je i zvukový design a hudba Zdeňka Lišky,“ upozorňuje Tereza Frodlová z Národního filmového archivu. Podílela se na digitálně restaurované verzi, kterou si do svého programu před čtyřmi lety vybral festival v Cannes.

Drahé dekorace nepřišly nazmar, Polák je zároveň použil pro dětský příběh Klaun Ferdinand a raketa

Inspirace pro Kubricka?

Z časového odstupu možná vyhlíží představa lidstva v budoucnosti naivně, ve své době ale film oslovil publikum. I když mnohem více cizí než to československé. Anglická verze se na přání zahraniční produkce promítala s pozměněným koncem.

Ikarie XB 1 měla údajně inspirovat Stanleyho Kubricka, když připravoval film 2001: Vesmírná Odyssea. Komentář k českému sci-fi počinu napsal třeba Umberto Eco a britské Financial Times tehdy film označily za nejhodnotnější science fiction, jaký vznikl od konce války. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 9 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 13 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 14 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...