Malý stvořitel i fracek. Karel Dobrý se proměnil ve dvanáctiletého Kafku

Franz Kafka se vrací do svého dětství. Do bytu v domě na Staroměstském náměstí, kde kdysi vyrůstal a kde dnes působí Skautský institut. Divadelní hra Egona Tobiáše se v někdejším bytě rodiny Kafkových nejen odehrává, ale také hraje.

Video Události
video

V domě, kde Kafka vyrůstal, uvádí hru o jeho dětství

Kafka žil v Praze, nicméně psal i mluvil německy. Dvojjazyčný je i název nové inscenace – Malý stvořitel / Der kleine Fratz. Německá část využívá posunu, k němuž vede záměna pouhého písmene v Kafkově křestním jméně. Z Franze se rázem stává špunt, ovšem také fracek.

Dramatik Egon Tobiáš ale dvanáctiletého kluka, jemuž nebude dáno dožít se vlastní spisovatelské slávy, vnímá spíše jako citlivé dítě, které se rádo schovávalo a smálo.

Na divadle se v něj proměnil padesátník Karel Dobrý. „Dětství jsem prodělal, tak se do toho nějak snažím vrátit,“ poznamenal k roli. Kafku už dřív poznal jako čtenář. „Prožíval jsem ho bytostně v letech, kdy se to tak jinochům děje,“ podotkl.

U Kafků v kuchyni

Diváci díky hře prožijí jednu hodinu ze života Kafkových. Sejdou se s nimi v kuchyni, kde rodina obchodníka s galanterií trávila většinu času. V Domě U Minuty na Staroměstském náměstí žili sedm let, narodily se tu všechny tři spisovatelovy sestry. Předtím se Kafkovi poměrně často stěhovali. Od Franzova narození v roce 1883 v nedalekém domě U Věže stihli vystřídat další čtyři adresy.

„Všechno vychází z toho, co se v Kafkových životopisech našlo, Egon to ale velmi hravě přetváří po svém,“ upřesnila herečka Lucie Trmíková, do jaké míry se příběh opírá o skutečnost. Komorní obsazení doplňuje ještě Martin Dohnal. Zastávají řadu ostatních postav: Kafkovy rodiče, jeho přítele a také spisovatele Maxe Broda či fiktivního policejního radu Vacátka.

Malého stvořitele uvádí Divadelní spolek Jedl v režii Jana Nebeského. Ale jen v omezeném počtu repríz. Naposledy 1. července.