Malý stvořitel i fracek. Karel Dobrý se proměnil ve dvanáctiletého Kafku

V domě, kde Kafka vyrůstal, uvádí hru o jeho dětství (zdroj: ČT24)

Franz Kafka se vrací do svého dětství. Do bytu v domě na Staroměstském náměstí, kde kdysi vyrůstal a kde dnes působí Skautský institut. Divadelní hra Egona Tobiáše se v někdejším bytě rodiny Kafkových nejen odehrává, ale také hraje.

Kafka žil v Praze, nicméně psal i mluvil německy. Dvojjazyčný je i název nové inscenace – Malý stvořitel / Der kleine Fratz. Německá část využívá posunu, k němuž vede záměna pouhého písmene v Kafkově křestním jméně. Z Franze se rázem stává špunt, ovšem také fracek.

Chtěl bych se přestat skrývat, ale moje skrýš je všude se mnou. Chtěl bych vyjít ven, ale na to tento svět není navržený. Je potřeba stvořit jiný, nový svět. Ale aby bylo zcela jasno: Jsem šťastné dítě a celé dny se směji i přes to, že mne ten smích velmi vyčerpává! Nemůžu si pomoct!
Malý stvořitel / Der kleine Fratz

Dramatik Egon Tobiáš ale dvanáctiletého kluka, jemuž nebude dáno dožít se vlastní spisovatelské slávy, vnímá spíše jako citlivé dítě, které se rádo schovávalo a smálo.

Na divadle se v něj proměnil padesátník Karel Dobrý. „Dětství jsem prodělal, tak se do toho nějak snažím vrátit,“ poznamenal k roli. Kafku už dřív poznal jako čtenář. „Prožíval jsem ho bytostně v letech, kdy se to tak jinochům děje,“ podotkl.

U Kafků v kuchyni

Diváci díky hře prožijí jednu hodinu ze života Kafkových. Sejdou se s nimi v kuchyni, kde rodina obchodníka s galanterií trávila většinu času. V Domě U Minuty na Staroměstském náměstí žili sedm let, narodily se tu všechny tři spisovatelovy sestry. Předtím se Kafkovi poměrně často stěhovali. Od Franzova narození v roce 1883 v nedalekém domě U Věže stihli vystřídat další čtyři adresy.

„Všechno vychází z toho, co se v Kafkových životopisech našlo, Egon to ale velmi hravě přetváří po svém,“ upřesnila herečka Lucie Trmíková, do jaké míry se příběh opírá o skutečnost. Komorní obsazení doplňuje ještě Martin Dohnal. Zastávají řadu ostatních postav: Kafkovy rodiče, jeho přítele a také spisovatele Maxe Broda či fiktivního policejního radu Vacátka.

Malého stvořitele uvádí Divadelní spolek Jedl v režii Jana Nebeského. Ale jen v omezeném počtu repríz. Naposledy 1. července.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Večerníček slaví šedesáté narozeniny

Dobrý večer, dobrou noc, přeje malým divákům každý den animovaný kluk v čepici složené z novin. Pravidelně se Večerníček začal vysílat před přesně šedesáti lety – 2. ledna 1965. Tehdy ještě bez své typické znělky.
před 1 hhodinou

KVÍZ: Znáte dobře oblíbené večerníčky?

V lednu 1965 začala tehdy Československá televize vysílat pravidelně Večerníček. Malým divákům přeje tento pořad dobrou noc dodnes. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte oblíbené večerníčkové klasiky.
před 4 hhodinami

Nominace filmové kritiky vedou Amerikánka a dokument o fotografce Jarcovjákové

Po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky získaly snímky Amerikánka Viktora Tauše a Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Do trojlístku filmů, které se mohou stát tím nejlepším za rok 2024, se dostaly ještě Vlny Jiřího Mádla. Vítězové této a dalších kategorií budou známi 1. února v přímém přenosu České televize. Ta uspěla zároveň jako koproducent většiny nominovaných titulů.
před 8 hhodinami

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024
Načítání...