Vladimír Mišík

Šestkrát tě potkám. Vladimír Mišík si získal ceny Anděl

S několikaměsíčním zpožděním vyhlásila Česká hudební akademie držitele cen Anděl za rok 2019. Z vítězů nejčastěji zaznělo jméno Vladimíra Mišíka, který sošek obdržel celkem šest. Mimo jiné pro sólového interpreta roku. Z titulu sólová interpretka se může těšit Beata Hlavenková. Více než jedno ocenění si z 29. ročníku odnáší také projekt Zvíře jménem Podzim.

 

Z původně zamýšleného koncertu kvůli koronavirovým omezením nakonec sešlo, slibovaní hosté se ale do večera uváděného Ewou Farnou zapojili alespoň „na dálku“. Svá vystoupení předtočili na nezvyklých místech, která symbolizovala omezení kultury v době pandemie, třeba ve vypuštěném bazénu, na opuštěném fotbalovém stadionu nebo prázdném letišti. Také sošky donesli předávající z showbyznysu vítězům už před sobotním programem, moment překvapení byl ale zachován jako při přímém přenosu, ubezpečují pořadatelé.

Nejčastěji byl překvapován Vladimír Mišík. Muzikant, známý především spoluprací s kapelou Etc…, vydal po více než čtyřiceti letech sólovou nahrávku. Rekapitulační písně shrnul pod název Jednou tě potkám

Nominací měl od Andělů celkem šest, čímž se stal favoritem letošního ročníku. A všechny proměnil v sošky. Jistý tak má titul nejlepšího sólového interpreta roku 2019. Natočil také nejlepší videoklip k písni Jednou (spolu s ním klip připravili Maja Hamplová a Matěj Chlupáček), která je zároveň skladbou roku na nejlepším albu. Navíc dle akademiků loni nejvíce vynikl mezi folkaři. Stejně jako mezi rockery. Zvítězil totiž i v obou těchto „andělských“ kategoriích.

Sólovou interpretkou se stala pianistka a skladatelka Beata Hlavenková. Díky nadžánrově písničkářskému počinu Sně, jež je plný básní, písní a snění.

Také fanoušci „zasloužilého“ rappera Hugo Toxxxe si na jeho novou sólovku museli pěkných pár let počkat. A čekání se vyplatilo nejen jim, ale i jemu, za svou novinku už získal několik cen. Ne 1000, jak zní název alba, ale „jen“ dvě, zato významné. Kromě Anděla v kategorii rap také začátkem března Apollo upozorňující na nejlepší loňskou nahrávku.   

Překvapení v podobě sošky se z nominovaných dočkala i kapela Mirai. V kategorii skupina roku, jako bonus první příčku obsadila i v on-line hlasování veřejnosti.  Název loni natočeného alba Arigató se skupině hodil i jako děkovací proslov. V češtině totiž znamená „děkuji“.

Součástí českých hudebních cen je i slovenská vsuvka v podobě nejlepšího alba našich východních sousedů. Loni takové natočila podle akademiků košická formace Nocadeň, její nahrávka se jmenuje Auróra.

Stejně tak se Andělé poměrně nedávno rozhodli odbočit i k vážné hudbě. V kategorii klasika za nejlepší označují tentokrát nahrávku klavírních koncertů Dvořáka a Martinů v interpretaci pianisty Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši. Album si stihlo už získat i třeba pozornost prestižního časopisu BBC Music Magazine.

V jazzu hlasující ocenili ansámbl Vertigo, který se nebál vydat za objevováním hudebních horizontů dostatečně Daleko, jak dosvědčuje název vyzdvihované, páté desky.

Kategorii vyhrazenou alternativě a elektronice ovládlo mnohočetné uskupení Zvíře jménem Podzim s projektem Září. Hudební kolektiv byl také vyhlášen objevem roku, snad ne pozdě, protože Září má být jeho posledním společným počinem, i ten byl oproti původním plánům navíc.

Do Síně slávy byl uveden hudební publicista Jiří Černý – jako první nehudebník v historii cen. Bez jeho práce bychom hudbě rozuměli totiž daleko méně, zní vysvětlení akademiků.

Video Ceny Anděl 2019
video

Záznam: Vyhlašování cen Anděl za rok 2019

Záznam: Vyhlašování cen Anděl za rok 2019

Ceny Anděl za rok 2019: představení oceněných a komentáře kritiků

Hudební rok 2019 zhodnotily i ceny Apollo a Vinyla 

Loňskou hudební produkci už také – kromě výše zmíněného Apolla – stihly posoudit ceny Vinyla, které si dávají za cíl upozorňovat na výrazné autorské či inovativní hudební počiny. Kromě desky roku, již podle nich natočila kapela B4 (album Plastová okna), oceňují také objev (tím se stala zpěvačka a producentka Aneta Martínková alias Margo) a počin (v této kategorii zvítězil pražský klub Punctum).