Tři dekády. Institut tvůrčí fotografie se za minulostí ohlíží současností

Institut tvůrčí fotografie v Opavě už třicet let „vychovává“ tvůrce, kurátory a teoretiky fotografie. Z prací svých studentů a nedávných absolventů sestavil výstavu, která slouží jako připomínka dosavadní činnosti. Téměř polovina zájemců o studium pochází ze zahraničí, což se odráží i ve výběru. Instalace Tři dekády je ke zhlédnutí do 27. září v Domě U Černé Matky Boží v Praze.

„Vybírali jsme ty nejlepší práce především současných studentů a absolventů, z nichž mnozí sbírají významná ocenění i v zahraničí,“ uvedl k výstavě Vladimír Birgus, dlouholetý vedoucí Institutu tvůrčí fotografie.

Polská vesnice i koronovirová krize

Do průřezu třemi desetiletími se dostaly například sugestivní barevné portréty Hany Connor a Filipa Jandourka z Bangladéše či portréty lidí nejrůznějších společenských vrstev, profesí a životních stylů z polských vesnic od Jacentyho Dedka. Marek Matuštík zase v souboru portrétů nazvaném Náplavy zachytil propojený život rodin, které se odstěhovaly za Prahu.

Krystyna Dul v cyklu Rezonance nápaditě propojuje vlastní fotografie se starými snímky a výstřižky, které našla ve svém domě po bývalém majiteli, a vypráví tak o muži, jehož nikdy nepotkala. Tvorbu Jana Pecháčka reprezentují inscenované snímky, jež ukazují absurditu starých časů na zašlé slávě pražského Paláce kultury. 

8 minut
Vladimír Birgus zve na výstavu Tři dekády
Zdroj: ČT24

Do třiceti dekád stihl institut zahrnout i snímky reflektující koronavirovou pandemii. „Peter Korček zachycuje v cyklu Tiché město přízračně vylidněné ulice, nákupní centra a nábřeží Bratislavy. Ivo Žídek a Jan Langer v souboru Životy pod rouškou zkombinovali portréty lidí s rouškami s texty ukazujícími jejich zážitky ze smutné doby. A Roman Vondrouš ve svých nápaditě komponovaných fotografiích ze současného života v Praze skvěle uplatnil sugestivní hry světel, stínů a barev,“ upřesnil Birgus.

Další výstavy v Bratislavě, Praze a Opavě

Další studentské práce z opavského institutu se představí v listopadu 2020 na Bratislavském hradě jako součást festivalu Měsíc fotografie a v prosinci téhož roku v galerii Czech Photo Centre v Praze.

Jubilejní expozice Institutu tvůrčí fotografie měla letos v květnu zaplnit i Dům umění a prostory dvou galerií v Opavě. Vernisáž překazila opatření proti covidu-19, výstava se tak otevře v dubnu příštího roku. Doplní ji mezinárodní setkání českých, slovenských a polských škol, na nichž je možné věnovat se studiu fotografie.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 2 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 10 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025
Načítání...