Recenze: Billie Eilish vypustila na Prahu své běsy

Billie Eilish: momentálně nejsledovanější teenager na planetě, nejvíce skloňované jméno hudebního světa a nově i královna nejprestižnější hitparády v Americe. Modla všech náctiletých vyprodala koncert v Praze za čtyři minuty, a proto musel být z Fora Karlín přesunut do O2 areny. Mezi své děsy a běsy vzala více než osmnáct tisíc fanoušků. A byla to sakra dobrá exkurze.

Příznivce si získala už po vydání EP Don't Smile At Me. Jakmile ale přišla s debutem When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, strhla se kolem modrovlasé dívky taková hysterie, že bylo jasné, že už si sama jen tak na nákup v klidu nezajde.

Billie v hudbě spoléhá na hutné beaty a je pravda, že si s popem, elektronikou a hip hopem hraje neskutečně zábavně. Nicméně to by samo o sobě nestačilo. Jak dokázala zpěvačka oslovit miliony mladých lidí, kteří hltají každé její slovo a jsou jí schopni pod jeden příspěvek na Instagramu nasázet šest milionů srdíček? Odpověď je až trapně jednoduchá.

Vsadila na přirozenost. Po nablýskaném popu, jaký nabízejí třeba Ariana Grande nebo Taylor Swift, přijde Billie a rozkopne cukrkandlovou krustu plnou povrchních textů o luxusu a touze po slávě. Zcela nepokrytě řekne, že věci jsou na h**no. Že jí v noci lezou ze skříně přízraky, že se bojí toho, co bude, a že svět je naprosto šílený. Nevezme si upnutý crop top ani explicitně neolizuje kladivo nebo bourací kouli. Z rozhovorů je patrné, že je rodačka z Kalifornie citlivá a přemýšlivá holka, která to má v hlavě lépe srovnané než kdejaký třicátník. Tak proto.

Billie Eilish
Zdroj: DPA/Jonas Walzberg/ČTK

Na pódium při pražském koncertě vlítla Billie jako uragán s peckovým singlem Bad Guy. Po strop zaplněná aréna s ní okamžitě začala zpívat, takže zpěvačku chvílemi vůbec nešlo slyšet. V o tři čísla větším outfitu sypala z rukávu jednu skladbu za druhou. Ani se nezadýchala. Publikum jí vytvořilo takovou atmosféru, o které se mnohým dospělým interpretům může jen zdát. Hvězdička se občas zahleděla do davů a jen těžko hledala slova vděku (ke konci se roztomile dojala až k slzám).

Ptáte se, jestli vůbec umí zpívat? Umí. A jak. Nejlépe to vyniklo v křehké baladě I Love You, v níž jí sekundoval bratr a producent v jednom, nebo v emotivní Ocean Eyes. V minulosti chtěla být Billie tanečnicí a je vidět, že jí nechybí ani divadelní průprava. Do videoprojekcí příšer ve stylu Tima Burtona se zmítala na zemi nebo na nemocničním lůžku, které se sneslo „z nebe“ – podívaná se vším všudy.

Fanouškům by bylo úplně jedno, kdyby zpěvačka na pódiu jenom rozdávala banány. Potlesk i dupání by byly stejně intenzivní. Billie Eilish si svůj úspěch ale zaslouží. Její hudba je opravdová, stejně jako ona sama a jestli tento balíček nemá v dnešním světě šanci na úspěch, pak už nic. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...