Malebná Brtnice se stala Historickým městem roku 2018

Historickým městem roku 2018 je Brtnice na Jihlavsku

Nejlepší péči věnovala loni památkám Brtnice na Jihlavsku. Obec s dvěma a půl tisíci obyvatel si tak vysloužila titul Historické město roku 2018 a odměnu ve výši milion korun na další investice do kulturního dědictví. Vítěz tohoto ocenění se vyhlašuje každoročně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.

 

V soutěži, pořádané Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstvy kultury a pro místní rozvoj, se rozhodovalo mezi čtrnácti městy. Brtnici konkurovaly například Frenštát pod Radhoštěm a Klatovy, které obdržely Cenu ministryně pro místní rozvoj spojenou s odměnou ve výši sto tisíc korun, nebo Uherské Hradiště, jež už bylo vyhlášeno Historickým městem roku 2012.

Ocenění vyzdvihuje obec, která v uplynulém roce nejlépe uplatnila Program regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Ve zvelebování města Brtnice pokračuje. Z památkového programu získala letos 1,845 milionu korun. Část peněz použije na opravu památek, které vlastní, část rozdělí mezi čtyři majitele soukromých objektů v památkové zóně. Opravami má projít fasáda na kapli Panny Marie Pomocné a také historická sýpka, v níž restaurátoři částečně obnoví výmalbu, přibudou nová okna a dveře.

Historie Brtnice: Italští architekti i morové rány

Historie města je spojena především se dvěma šlechtickými rody. Na počátku patnáctého století se Brtnice stala majetkem pánů Brtnických z Valdštejna, kteří mimo jiné nad městečkem vybudovali opevněný hrad. Jeho původně gotická podoba ale zanikla při pozdějších přestavbách.

Nejprve ve druhé polovině šestnáctého století pod dohledem italského architekta Baldassara Maggiho, poté v první polovině sedmnáctého století podle představ jeho krajana Giovanniho Battisty Pieroniho, který mimo jiné stavěl také v Praze palác pro vojevůdce Albrechta z Valdštejna a podílel se na brněnském městském opevnění, včetně Špilberku.

Pieroniho do Brtnice přivedli už noví majitelé panství – italský rod z Collalto et San Salvatore. Zkonfiskovaný majetek převzali v roce 1623, po bitvě na Bílé hoře, která skončila neslavně pro české stavy, tím pádem i pro protestantského šlechtice Zdeňka Brtnického z Valdštejna. Odsouzen byl na doživotí a místo na brtnickém hradě tak pobýval za zdmi Špilberku.

Collaltové Brtnicku „vládli“ až do konce druhé světové války, kdy i oni o majetek přišli konfiskací, pro změnu ho zabavil československý stát. Panství o pár století dříve ale přebírali poměrně bohaté, Brtnice až do třicetileté války totiž vzkvétala, nicméně vleklý konflikt doprovázený rabováním vojáků, několik rozsáhlých požárů a poválečné morové epidemie městečko zdecimovaly.

Video Události v kultuře
video

Historickým městem roku 2018 je Brtnice

Postupně se sice stavělo na nohy, například byla postavena kaple a mosty osazeny (do současnosti dochovanými) barokními sochami, po roce 1945 ale památky ve městě opět upadaly, chátrání bylo znát především na brtnickém zámku. V důsledku majetkových sporů v neutěšeném stavu zůstává dodnes. 

Na druhou stranu se z dob rodu Collaltů dochovalo rozložení městečka, především renesanční a barokní domy kolem náměstí. Po italských majitelích ve městě zůstal také paluánský klášter, v němž jsou dnes byty; k dalším pamětihodnostem patří kostel svatého Jakuba Většího či rodný dům architekta Josefa Hoffmana. Brtnická městská památková zóna zabírá zhruba třetinu obce.