Tak dej cihlu k cihle... Bohumínem vede naučná stezka o architektuře

3 minuty
Bohumín otevřel architektonickou stezku
Zdroj: ČT24

V Bohumíně vytvořili novou naučnou stezku. Představuje dvanáct nejzachovalejších budov postavených ve stylu tzv. slezské gotiky. Právě stavby z neomítnutých, ostře pálených červených cihel jsou pro toto pohraniční město typické.

„Máme tu velkou spoustu staveb z režného zdiva v novogotickém slohu, které vznikaly na přelomu devatenáctého a dvacátého století,“ popisuje místostarosta Bohumína Lumír Macura (ČSSD). Novinkou chtějí upozornit, že ve dvacetitisícové obci lze najít mnohé architektonické zajímavosti.

Nejpočetněji jsou na naučné stezce zastoupeny církevní stavby, jako kostel Slezské církve evangelické, hřbitovní kaple ve Skřečoni, kostel Božského srdce Páně v Novém Bohumíně nebo bývalá klášterní škola řádu chudých školských sester de Notre Dame.

Z civilních staveb se na naučnou stezku dostal městský úřad na bohumínském náměstí a zajímavé jsou také obytné domy v tzv. rafinérské kolonii. Vystavěno jich tam bylo na počátku minulého století devět, do dnešních dnů se domů zachovalo osm, jeden totiž strhla před jedenácti lety povodeň.

Najdi dvanáct písmen…

Cestu po architektuře ozvláštnilo město navíc hrou, při níž zájemci hledají červené tabulky s písmeny. „Když obejdou všech dvanáct objektů a najdou všech dvanáct tabulek, sestaví z písmen tajenku. A pokud nám ji pošlou, mohou získat nějakou hodnotnou cenu,“ doplnila mluvčí města Bohumína Lucie Balcarová.

Naučná architektonická stezka v Bohumíně
Zdroj: ČT24/Google Earth

Dvanáctikilometrovou trasu, jejíž jednotlivé zastávky jsou také propojeny cyklostezkami, vybudoval Bohumín u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Vybudování stezky přišlo na čtyři sta tisíc korun, o investici se rovným dílem podělilo město s Moravskoslezským krajem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 13 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 14 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 21 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 23 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánovčera v 08:01

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...