Filharmonici a žáci uměleckých škol spolu hráli v Rudolfinu

2 minuty
Události: Filharmonici a žáci uměleckých škol spolu hráli v Rudolfinu
Zdroj: ČT24

V pražském Rudolfinu spolu koncertovali profesionální hudebníci a žáci základních uměleckých škol. Projekt České filharmonie dává šanci talentovaným dětem. U jeho zrodu stál i někdejší šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Mezi šedesáti žáky z celé republiky je i Tereza Sobelová. Zahrát si na jednom pódiu s filharmoniky jí nabídl její učitel v Karviné.

„Už jedna jeho žačka v minulých letech se tohoto projektu zúčastnila, a tak se mě zeptal, jestli to nechci taky zkusit. Tak jsem mu řekla, že jo,“ uvádí Tereza Sobelová, hobojistka ze ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné. 

Na skladbách od Antonína Dvořáka nebo Josefa Suka začala od října pracovat v základní umělecké škole. V březnu se vydala na zkoušku do Prahy.

Hobojistka ze ZUŠ Bedřicha Smetany v Karviné Tereza Sobelová
Zdroj: ČT24

„V průběhu roku jsme se vždycky scházeli na víkendy a zkoušeli jsme tak, že jsme vždycky začali ve skupině. Potom jsme měli zkoušku všechny dechy a na závěr jsme postavili celý orchestr,“ popisuje hobojista České filharmonie Vladislav Borovka.

Několikaměsíční přípravy na koncert vyvrcholily v neděli. V 11 hodin dopoledne začala v Rudolfinu veřejná generální zkouška. „Myslím, že generálka dopadla celkem dobře. Samozřejmě tam bylo pár míst, která vždycky můžou být lepší,“ zhodnotila Sobelová. Společný koncert se pak konal večer.

Některé žáky projekt přiměl jít na konzervatoř

Poprvé se projekt uskutečnil před čtyřmi lety. S filharmoniky si zahrálo osmdesát žáků pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

„Pro žáky základních uměleckých škol je to ohromná vzpruha. Někteří nám pak psali nebo říkali, že pod dojmem tohoto projektu se rozhodli jít na konzervatoř,“ říká vedoucí vzdělávacích programů České filharmonie Petr Kadlec.

Jestli se tak rozhodne i Tereza, zatím není jisté. Dostala ale příležitost si s filharmonií zahrát hned dvakrát – kromě koncertu v Rudolfinu ještě příští týden na Hradčanském náměstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 8 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...