Dokudrama Cyrila a Metoděje: Šlo nám o život, říkají tvůrci

Slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj jsou pro mnohé jen matnou vzpomínkou z hodin dějepisu, „pamětihodnost“, díky které máme 5. července volno. Tedy přesný opak toho, jak je chtějí představit tvůrci čtyřdílného dokudramatu - jako lidi z masa a kostí s dobrodružným životním příběhem. Seriál Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů začne ČT vysílat 29. června v rámci 1150. výročí příchodu bratrů ze Soluně na Velkou Moravu. Zároveň vznikl i stejnojmenný film, v kinech se objeví na podzim.

Při své misii na Velké Moravě vytvořili v 9. století písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, nic moc košatějšího o Cyrilu a Metodějovi asi běžný Čech z paměti nevydoluje. A přitom je podle režiséra dokudramatu i filmu Petra Nikolaeva co vyprávět. „Není to povinná četba, ale svým způsobem dobrodružný příběh lidí, kteří žili velkým ideálem a kteří na cestě za ním museli překonávat spoustu protivenství,“ říká.

Jeho projekt mapuje celý život obou bratrů - časově od jejich dětství až po smrt a odkaz, místně od putování ze Soluně přes Konstantinopoli a Velkou Moravu až do Říma. Zároveň se snaží jejich příběh předestřít v kontextu tehdejších politických a náboženských půtek. „Byli to lidé nesmírně otevření, vzdělaní a také byli weltmani, proputovali tisíce kilometrů,“ upozorňuje Nikolaev, který se se štábem při natáčení také vydal na cesty. Kromě Česka se točilo na Kypru, v Itálii či v Istanbulu.

Přiblížit osud věrozvěstů se tvůrci rozhodli dokudramatem, tedy žánrem kombinujícím dokumentární popisné a vysvětlujcí vyprávění s hranými scénami. Inspirací jim mimo jiiné byla série BBC Heroes and Villains. „Usiloval jsem o to, aby dramatu bylo víc než 'doku', protože emoce a osudy jsou tím, co vtahuje diváky,“ přiznal Nikolaev, který režii dokumentární části přepustil Davidu Kočárovi. Scénář napsali Miroslav Osčatka a Petr Hudský.

Snahu o historickou přesnost komplikoval tvůrcům nedostatek pramenů a někdy i rozdílné názory odborných poradců. Bílým místům v životě Cyrila a Metoděje se vyhnout nešlo. „Vyplnili jsme je lehkou spekulací, aniž bychom ale měnili význam a historii,“ prozradil producent Viktor Krištof.

„Byla to pro nás výzva nenatočit film, kde by postavy byly jen replikou svatých. To, o co nám šlo, byl život,“ dodává Ondřej Novák, představitel Konstantina, respektive Cyrila (řeholní jméno), čeho se tvůrci také chtěli vyvarovat. „Konstantin má tu výhodu, že jeho příběh není příběhem světce, ale příběh člověka, který měl svůj cíl, svůj úkol, jejž dostal a za nímž si šel,“ přibližuje svou roli. „Konstantin byl intelektuální vůdce, byl křehčí, Metoděj byl bojovník, jeho vztah k mladšímu bratrovi byl spíše ochranitelský,“ prozradil ještě o vztahu slovanských věrozvěstů. Metoděje ztvárnil Roman Zach.

Mnohem více o nich prozradí čtyři dvaapadesátiminutové díly. První s názvem Bratři ze Soluně uvede ČT 29. června, druhá část Poselství bude na programu 6. července, třetí část Neklidné časy 13. července a závěrečný Odkaz 20. července. „Myslím, že Cyrila a Metoděje česká veřejnost objeví s úžasem, stejně jako jsem je objevil já, když jsem film připravoval,“ očekává Nikolaev. Apoštoly Slovanů - pro zajmavost - chystal současně se svým dalším, celovečerním projektem o „kmotru“ Mrázkovi. V kinech by se měl objevit v říjnu, tedy měsíc před premiérou více než stominutového filmu, který vzniká ze seriálového dokudramatu o Cyrilu a Metodějovi.

„Točili jsme oba filmovou metodou. Seriál je ale více didaktický, více se v něm snažíme osvětlovat historii, film by měl být údernější a jsou v něm navíc některé věci, například bitva o Veligrad, a více prokreslené některé postavy,“ upřesňuje rozdíly mezi projekty Viktor Krištof. V celovečerním snímku bude rozvinuta zejména postava hlavního protivníka obou bratrů, kněze Eibena (hraje ho Kajetán Písařovic), který v pozici dvojitého agenta a středověkého lobbisty nenápadně ovlivňuje chod tehdejších dějin.

Příchod Cyrila a Metoděje na ČT

O příchodu věrozvěstů vznikl s přispěním České televize i dokumentární film s hranými prvky v režii Otakára Marii Schmidta, který se se svou specifickou filmařskou poetikou ujal už několika historických postav. Snímek Cyril a Metoděj - Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane! odvysílá ČT 5. července, tedy v den svátku. 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu připomene ČT i dalšími pořady. „Například odvysíláme pravoslavnou bohoslužbu z Mikulčic či slavnostní mši z Velehradu,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 10 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 20 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...