Co zbylo po Stalinovi: výstava v podzemí připomínající totality 20. století

V prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné by mohlo vzniknout muzeum totality. O jeho zřízení usiluje společnost Post Bellum, která dokumentuje české dějiny před rokem 1989. Příběhy dvacátého století, v němž Češi zažili dva totalitní režimy, však připomene nejprve dočasná výstava. Multimediální instalace se otevře u příležitosti stého výročí vzniku Československa.

 

Výstava, která chce totalitní režimy připomenout, tak vzniká na místě, kde měl stát monument věnovaný totalitnímu vůdci.

Návštěvník výstavy „zažije“ desítky zlomových okamžiků minulého století: například drama legionářů na Sibiři, poválečné vyhnání Němců nebo padesátá léta. K jejich vykreslení poslouží materiály z archivů České televize, Českého rozhlasu a také výpovědi pamětníků shromážděné v projektu Paměť národa.

„Přijdete do tohoto prostoru a ocitnete se v roce 1917 někde v Rusku, a když pak budete procházet například rokem 1939, uslyšíte skandující davy, které vítají Hitlerova vojska,“ měla by podle ředitele a zakladatele Post Bellum Mikuláše Kroupy výstava vzbudit v návštěvníkovi dojem, že události spoluprožívá.

Video Události
video

Pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné vzniká výstava o 20. století

Tento pocit pomůže navodit videomapping, videoprojekce nebo audiozáznamy. Mrazivá atmosféra místa podle pořadatelů přispěje k tomu, aby se paměť národa nevytratila.

Stalinův pomník jako muzeum totality?

V opuštěných prostorách pod Stalinovým pomníkem našel v devadesátých letech místo rockový klub a také první soukromá rozhlasová stanice Rádio Stalin. Od té doby bunkr chátrá. Vzniknout by v něm v budoucnu mohlo muzeum totality, Post Bellum o této možnosti jedná s pražským magistrátem. 

Magistrát se také podílí na přípravě dočasné výstavy, spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Vstup do dvacátého století se veřejnosti otevře v říjnu 2018, přístupný bude do léta následujícího roku. Náklady na výstavu Kroupa odhaduje na deset milionů korun. 3,5 milionu se společnosti Post Bellum už podařilo shromáždit, nyní žádá o příspěvky i veřejnost.