Herec Tříska skončil kvůli vážnému zranění v nemocnici

Osmdesátiletý herec Jan Tříska je po zranění ve vážném stavu v nemocnici. Do Česka přiletěl před čtyřmi dny kvůli natáčení filmu Na střeše Jiřího Mádla, natáčení ale bylo odloženo. V sobotu odpoledne Třísku po pádu z Karlova mostu odvezli záchranáři do nemocnice.

Video Události
video

Události ČT: Herec Jan Tříska se vážně zranil

„Z důvodu vážného zranění pana Jana Třísky jsme prozatím odložili natáčení filmu Na střeše. O situaci nemáme podrobnější informace a nebudeme se k ní vyjadřovat. Nový začátek natáčení řešíme,“ uvedla mluvčí filmu Uljana Donátová. 

Podle režiséra filmu Jiřího Mádla se Tříska na natáčení těšil. „My jsme dlouho zkoušeli, Honza byl v perfektní kondici, pořád mě informoval o tom, jak běhá a jak se připravuje s textem,“ přiblížil Mádl.

„Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy. Podle všeho se tam stalo něco nešťastného,“ řekl Mádl.

Jak k pádu došlo, zatím policisté nevědí. V sobotu hovořily první informace o tom, že muž z mostu skočil. „Nemůžeme nic takového potvrdit, událost stále vyšetřujeme,“ řekl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

ČTK v sobotu o incidentu, který se stal po 16:00, psala. Pro muže ve Vltavě skočili dva cestující z okolo projíždějící lodi a až do příjezdu záchranářů ho oživovali.

Zásah záchranářů kvůli muži ve Vltavě
Zdroj: HZS Praha

„Muž po vytažení z vody nejevil známky života. Lidé, kteří ho z vody vytáhli, ho proto resuscitovali za pomoci rad operátora záchranné služby. Když ho záchranáři přebírali, měl už obnovenou srdeční funkci,“ uvedla v sobotu mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Záchranáři poté muže uvedli do umělého spánku a převezli do nemocnice.

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinka v neděli ČTK řekla, že pacient je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

Igor Hnízdo i král Lear. Tříska má jméno ve filmu i na divadle

Tříska si jako jeden z nejtalentovanějších herců generace 60. let vysloužil přezdívku český Marlon Brando. Po emigraci dokázal prorazit i v Hollywoodu. Ve Spojených státech natočil 44 filmů, z nichž dva s Milošem Formanem - Ragtime a Lid versus Larry Flynt. Po změně režimu se vrátil do českého povědomí rolemi krále Leara a učitele Igora Hnízda ve filmu Obecná škola.

Od roku 1982 žije v Los Angeles s Karlou Chadimovou. Do Česka se ale vrací před kamery a na divadelní pódia. Hrál tak ve filmech Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská a Horem pádem nebo letošním snímku Po strništi bos.