Björn Borg a John McEnroe hráli i na Štvanici. Další zápas je čeká v kinech

Jeden z nejslavnějších zápasů v historii tenisu – finále Wimbledonu v roce 1980 – inspiroval filmaře. Duel mezi Švédem Björnem Borgem a Američanem Johnem McEnroem režíroval na plátně Janus Metz Pedersen. Švédský koprodukční snímek se natáčel mimo jiné i na centrálním kurtu pražské Štvanice.

Video Události v kultuře
video

Slavný wimbledonský zápas ve filmu

Tvrdý duel na wimbledonském trávníku se do historie zapsal jako tenisová hra století. Finální set přinesl Švédu Borgovi vítězství nad americkým soupeřem. „Je jednou z největších švédských ikon, všichni Švédi mají vztah k Björnu Borgovi,“ uvědomuje si režisér Janus Metz Pedersen, že točil film o národní legendě, jejíž příběh každý zná. Raději si ale prý něco takového nepřipouštěl.

„Snažil jsem se natáčet s minimálním strachem, jen tak se dá takový film natočit pravdivě. Kdybyste se zabývali tím, co na to Björn Borg a John McEnroe, tak se z toho zblázníte.“

Janus Metz Pedersen

Sám Borg snímek pochválil. „Myslím, že je velmi dobrý a že herci odvedli skvělou práci, ale je zvláštní vidět sám sebe na plátně,“ připustil. Ve filmu ho hraje švédský herec Sverrir Gudnason, jeho amerického protihráče Shia LaBeouf. V roli Borgova kouče se představí Stellan Skarsgård.

„Není to průměrný film o sportu, o tom, kdo bude úspěšný a dostane se na vrchol. Není tam ani žádný kladný nebo záporný hrdina. Je o lidech. Na pozadí sportu je ve scénáři spousta lidskosti,“ poznamenal Skarsgård ke snímku. Oba tenisty vnímala veřejnost jako naprosté osobnostní protipóly: zatímco Borg byl klidný a soustředěný, jeho rivala proslavily záchvaty vzteku a hádky s turnajovými rozhodčími.

Slavný duel, jehož finále se točilo na pražské Štvanici, si švédští diváci mohou v kinech připomenout od pátku. Českého distributora snímek zatím nemá.