
V Pardubicích se natáčely scény z filmu o Janu Palachovi
Do Pardubic zamířili filmaři především kvůli dlažbě Pernštýnského náměstí, která je podobná té pražské před půlstoletím. „Jediná taková rozsáhlá plocha kočičích hlav je v Pardubicích,“ dovysvětlil výkonný producent Jan Schwarz, proč se scény z Václavského náměstí netočily v Praze.
21. srpen 1968 spolu s komparsisty na „falešném“ Václaváku prožil i Jan Palach, tedy herec Jan Zavadil. „Uvidí sestřelení českého chlapce z pomníku svatého Václava,“ popisuje Jan Schwarz tragický zážitek, který Palacha poznamená.
„Vidím ho jako kluka, ve kterém se toho – tak jak se v dospívání děje – spoustu tlouklo. Jeho čin je pak vyvrcholením těchto pnutí a proudů.“
Viktor Zavadil
Nové zpracování palachovského tématu přichází nedlouho po filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř. Na rozdíl od ní chce Robert Sedláček popsat chvíle, které předcházely Palachovu osudovému rozhodnutí: upálit se na protest proti okupaci. „Největším dobrodružstvím toho filmu je otázka, kde se zrodí ten absolutní čin, který voní mládím a něčím, čeho je málokdo z nás schopen,“ říká režisér.
Drama v koprodukci České televize, k němuž scénář napsala Eva Kantůrková, bude mít premiéru 21. srpna příští rok, tedy v den padesátého výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.